Akıl ve İradesini Kullanamamak İnsana Neler Kaybettirir?

Akıl ve İradesini Kullanamamak İnsana Neler Kaybettirir?

Akıl ve irade Allah’ın yaratmış olduğu tüm varlıklar arasında sadece insana verilmiş olan bir özelliktir. İnsanlar aklı ile iyiyi kötüyü ayırt ederler ama iradeleri ile ise tercihte bulunurlar. İnsanlar yaşadıkları bir olay karşısında akıl yürüterek doğru ve yanlışa kolalıkla ulaşırlar. Ancak bu doğru veya yanlış arasında tercihlerini kendi iradeleri ile gerçekleştirmektedirler.

 

Dinimizde akıl ve irade sahibi olmayanlar sorumlu kabul edilmemiştir. Yani bir günah işleseler bile bundan sorumlu değillerdir çünkü aklen iyi ve kötü arasında ayrım yapabilecek halde değillerdir. İnsanların akıl ve iradesini kullanamaması yanlış davranışlar sergileyerek günaha ve harama yönelmesine neden olabilir. Akıl ve iradenin kullanılamadığı her alanda insan her hatayı kolaylıkla yapabilir. Bazı insanlar dünyevi bir takım şeyleri kullanarak da akıllarını kullanmayı engeller duruma gelebilmektedir. Her kötülüğün anası olan alkol ve uyuşturucu insanların akıl muhakemesi yapması engellemektedir. Bu nedenle bu kötülüklerden uzak kalarak akıl ve iradenizi etkin olarak kullanmanız mümkündür.

 

Eğer insanlar akıllarını ve iradelerini doğru olarak kullanırlar ise hem bu dünyada hem de ahrette mutluluğu yakalayabilirler. Allah kullarının neler yapacağını elbette ki bilmektedir. Ancak yol ayrımına geldiğinizde tercihinizi akıl yürüterek ve kendi iradeniz ile en doğru tercihi belirlemeniz için kullarına cüzi bir irade bahşetmiştir. Bu iki unsuru kullanmayarak hem çevrenize hem kendinize zarar verebilirsiniz. Unutmayınız ki topluluk halinde yaşayan insanlardan birinin yanlışa yönelmesi direk olarak diğer toplum üyelerini de etkilemektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER