Akşam Güneşi Kitap (Roman) Özeti – Reşat Nuri Güntekin

“Akşam Güneşi”, Reşat Nuri Güntekin’den aşk tadında bir roman. 1988 yılında yayımlanan kitap, yasak bir aşkı anlatmaktadır ve hayatta her şey istediğimiz gibi gitmediğinde nasıl bir yol izleyeceğimizle ilgili güzel bir örnek oluşturmaktadır. Bu kitap özeti kısaca aşağıdaki gibidir.

 

Akşam Güneşi – ÖZET

 

“Akşam Güneşi”, Nazmi ile Jülide’nin yasak aşkının hikayesi. Romanın kahramanı Nazmi, genç yaşta anne ve babasını kaybeder. Nazmi’nin sorumluluğunu amcası üstlenir. Onu okutur, yetiştirir. Nazmi okulun hem en çalışkan hem de en yaramaz çocuğudur, ele avuca sığmaz. Bu yüzden amcasının başını çok derde sokar. Ancak zeki ve çalışkan olduğu için tüm haylazlıklarına rağmen başarılı olur. Subay olmak ister ve Harbiye’ye gider. Eğitimini tamamlamak için Fransa’ya gider ve burada yaptığı çapkınlıklarla ünlenir. Nazmi memleketine döndükten sonra eğlence hayatına devam eder, çok para harcar. Ancak amcasının da maddi yardımıyla bu ortamlara para harcamaktan vazgeçmez ve gününü gün etmeye devam eder. Çeşitli yerlere görev için gider ve buralarda birçok macera yaşar. Nazmi, kabul ettiği bir propaganda işinde çatışma sırasında yaralanır. Bu süreçte onu, amcasının kızı Şükran hastanede ziyaret eder. Nazmi, Şükran’ın yakın arkadaşı Nazan’a aşıktır. Nazan, hastalığını bahane ederek Nazmi’den ayrılır. Şükran da Nazmi’yi sevmektedir ancak Nazmi’ye Nazan ile olan sorunları konusunda destek bile olur. Nazmi, ağır olarak yaralı olduğu ve bakıma muhtaç olduğu için subaylık mesleğine devam edemez ve emekli olarak amcasının yanına döner. Şükran, Nazmi ’ye çocukluktan beri aşıktır ve onu sevdiği için bakımını üstlenmeyi kabul eder.

 

Nazmi, amcasının yanından ayrılarak Midilli Adası’ndaki Ayazma Çiftliği’ne yerleşir ve Şükran’ı da yanına çağırır. Nazmi ile Şükran evlenirler. Nazmi’nin amcası ölmeden önce kızı Jülide’yi Nazmi ve Şükran’a emanet eder. Jülide, Ayazma Çiftliği’ne gelir ve onlarla beraber yaşamaya başlar. Nazmi ve Jülide hiç anlaşamazlar. Nazmi, Avrupa kültürüyle büyümüş Jülide ile her konuda ters düşer ve günlerinin çoğunu küs olarak geçirirler. Nazmi, Jülide’ye onun kütüphanesine girmemesine söyler ve bu konuda yasak koyar. Ancak Jülide, bu yasağı çiğneyerek kütüphaneye girer ve Nazmi de onu orada görür. O günden sonra Nazmi, Jülide’ye bu kadar kızmaması gerektiğini düşünür ve ikilinin arası düzelmeye başlar. Artık Nazmi Jülide’ye babası gibi davranmaktan vazgeçer. Onu arkadaşı gibi görmeye başlar. Jülide’nin taşranın kalıplaşmış ahlak yapısına ters düşmesi başlarda Nazmi için olumsuz görünse de zamanla onda saklandığı geçmişinin izlerini bulur. İnsanların toplumun dayatmalarına uymak yerine, kendi iç dünyalarının sesini dinlemesi gerektiğini düşünerek hayatı sorgular. Hayata karşı bakışını değiştirir. Tüm bunlar Jülide sayesinde olmuştur.

 

Yıllar geçer, Jülide büyür ve genç bir kız olur. Nazmi ve Jülide arasındaki dostluk zamanla şekil değiştirerek gizli bir aşka dönüşür. Jülide, Nazmi’yi herkesten kıskanmaktadır. Yasak aşkının yükünü taşıyamayan Jülide bir gün intihara kalkışır ancak kurtarılır. İntihar etmeden öne Nazmi’ye aşkını itiraf ettiği mektup da bulunarak ifşa edilir. Nazmi, Jülide’nin kendine âşık olduğunu bu sayede öğrenmiş olur. Daha sonra Nazmi de Jülide’ye âşık olduğunu kendisine itiraf eder. Nazmi ile Jülide hiçbir zaman kavuşamazlar. Jülide evlenecek yaştadır ve bir İstanbul Beyefendisi olan İhsan Bey ile evlendirilir. Jülide ile İhsan, çiftlikten ayrılırlar ve Bakü’ye  yerleşirler. Jülide, zaman içinde İhsan’a alışır ve onu sevmeye başlar, Nazmi’yi unutmuştur. Nazmi ise Jülide’yi hiçbir zaman unutamaz ve bu aşkı kendi içinde yaşamaya mahkûm kalır. Hastalanır ve kısa bir süre sonucu vefat eder.

 

Diğer kitap özetleri için kitaplar kategorimize bakabilirsiniz…

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER