Kara Kitap (Roman) Özeti – Orhan PAMUK

Orhan Pamuk, Kara Kitap romanını 5 yıllık bir çalışmayla yazmıştır. En farklı romanlarından biridir. Kitaptaki her şey okuyucuya bırakılmıştır. Kitap eleştirmeleri, kitabı postmodernizme örnek olarak göstermiştir.

 

Kara Kitap – ÖZET

 

Galip ve ailesi Nişantaşı’nda bir apartman da yaşamaktadırlar. Bu apartmandaki herkes akrabadır. Galip, anne ve babasıyla bir daire de oturmaktadır. Amcası Melih Bey, yengesi ve Celal de başka bir dairede oturmaktadır. Melih Bey sürekli yurt dışına çıkar. Ticaretle uğraştığı için Türkiye’ye çok gelmez ve sürekli kartpostal gönderir. Fakat bir süre sonra kartpostallar da azalma olur. Bu durumdan Celal ve annesi şüphelenir ve baba evine dönmeye karar verirler. Ansızın bir mektup gelir. Mektup da Melih Bey’in Marakeş’te Suzan adında bir Türk kızıyla tanıştığı ve âşık olduğu yazar. Onunla evlenmek istediğini belirtir. Eşini terk eder ve Suzan ile evlenir. Bu evlilikten Rüya adında bir kızı olur. Belli bir süre sonra Melih Bey ailesiyle İstanbul’a döner. Celallerle birlikte yaşamaya başlarlar. Celal, o dönemde Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Celal, Galip ve Rüya birlikte vakit geçirmeye başlarlar. Yaşları ilerledikçe Galip, Rüya’ya âşık olur ve durumu anlatır. Ardından evlenirler. Güzel giden evlilikleri belli bir süre sonra monotonlaşır. Galip avukattır. Riya ise ev hanımıdır. Evde sürekli polisiye roman okur ve evle ilgilenmez.

 

Celal’in yazıları gündem olmaya başlamıştır. Gazeteye okuyucu mektupları gelmeye başlar. Bir sabah Galip eve geldiğinde Rüya’yı evde bulamaz. Vazonun altında bir not bulur. O günden sonra Galip, Rüya’yı aramaya başlar. İpuçları toplamaya çalışılır.

 

Celal’in yazılarından bir anlam çıkarmaya çalışılır. O sırada Rüya ve Celal’in birlikte olduklarını anlar. Ardından Celal’i aramaya başlar. Celal’in eski evini bulur ve yazılarını okumaya başlar. Belli bir süre sonra Celal gibi hisseder. Celal, hafızasını kaybetmeye başlar. Onun yerine Galip yazar ve Celal’in yerine imzalar.

 

Bir gün Celal’in evine giderken bir kalabalık görür. Yerde bir adam yatmaktadır. Galip, bu adamın Celal olduğunu fark eder. Karşı tarafta da bir kişi yerde yatmaktadır. O da günlerce aradığı karısı Rüya’dır. Bir adam Celal’e üç kurşun sıkmış ve o kurşunlardan biri Rüya’ya denk gelmiştir. Galip, gerçekleri öğrenince Celal’in yerine yazmaya başlar ve hayatını buna adar.

 

Diğer kitap özetleri için kitaplar kategorimize bakabilirsiniz…

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER