Ali ve Ayşe yağlı tabakları yıkamak için deterjanı sıcak suyla kullanmayı tercih etmişlerdir.

Logo

Ali ve Ayşe yağlı tabakları yıkamak için deterjanı sıcak suyla kullanmayı tercih etmişlerdir. Sıcak suyu kullanmalarının sebebi sizce ne olabilir?

 

Bir sıvının üst yüzeyinin esnek bir zar özelliği taşıması olayına yüzey gerilimi adı verilir. Bu olay sırasında sıvının yüzey katmanı olası en küçük alanı dahi kaplayacak şekilde büzülür. Tam tanımı olarak yüzey gerilimi birim uzunluk miktarına düşen kuvvet anlamındadır.

 

Sıvı molekülleri arasında birbirini tutmalarını sağlayan kohezyon adı verilen bir kuvvet bulunmaktadır. Sıvı yüzeylerinden oluşan yüzey geriliminin temel sebebi de budur. Bu kuvvet sıvının yüzeyinde iç kısımlara daha göre daha güçlüdür. Bir maddeyi sıvı yüzeyinde hareket ettirmek içerisinde hareket ettirmekten daha kolaydır.

Sıvı yüzey gerilimi aşağıdaki faktörlere bağlı olarak artış ya da azalış göstermektedir.

 

Sıvının türü: Sıvıların molekül yapıları birbirinden farklı olduğundan yüzeylerinde oluşan gerilim kuvvetleri de birbirinden farklıdır. Örnek olarak aynı sıcaklık altında su, etil alkol ve civanın yüzey gerilimleri karşılaştırıldığında civanın yüzey gerilimi en büyükken, etil alkolün gerilim kuvveti en küçüktür. Yapılacak her işlemde yüzey gerilimlerine göre sıvı seçimi yapmak işlerimizi kolaylaştıracaktır.

 

Sıcaklık: Tüm maddeler üzerinde belirli etkiye sahip olan sıcaklık, yüzey geriliminde de oldukça etkilidir. Yüzey gerilimi kuvvetiyle sıcaklık arasında ters bir orantı vardır. Sıcaklık arttığında yüzey gerilimi azalırken, sıcaklık azaldığında yüzey gerilimi artar. Moleküller sıcak ortamlarda daha fazla titreşim hareketi yaptığından bu da kohezyon kuvvetinin azalmasına neden olur.

 

Sabun ve deterjan eklemek: Bu kimyasal maddeler sıvı moleküllerinin arasına girerek kohezyon kuvvetini bozar ve yüzey geriliminin azalmasına sebep olur.

Evlerimizde yaptığımız temizliklerde hem deterjan hem de sıcak su kullanılmasının sebebi de yüzey gerilimini azalmaktır. Bu sayede su molekülleri kirler üzerinde daha kolay hareket eder ve çabuk temizlenmesini sağlar.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER