Buzdolabına koyduğumuz bal neden kristallenir?

Logo

Buzdolabına koyduğumuz bal kristallenebilir. Nedenini ve kristallenmeyi yok etmek için neler yapılabileceğini araştırınız.

 

Satın aldığımız balları buzdolabına koyduğumuzda kristalleşmesi bir başka deyişle de donması gayet doğal bir olaydır. Kavanozda bulunan balın üst kısımları zamana bağlı olarak katılaşır ve üzerinde kristal yapılar oluşur. Bu olay tamamen fiziksel bir değişimdir. Diğer konulardan hatırlayacağınız üzere fiziksel değişim maddenin yalnızca dış görünüşünde meydana gelen değişimdir. Bu olayda da balın kimyasal yapısında herhangi bir bozulma ya da değişim meydana gelmez.

 

İçerisine kimyasal yollarla şeker şurubu vs. eklenmiş olan sahte ballar bu şekilde kristalleşme olmadan uzun zaman boyunca kalabilir. Almış olduğumuz balda bu olay meydana geldiğinde balın gerçek olduğunu anlayabiliriz. Özellikle kış aylarında balın elde edildiği çiçek ya da başka şartlara bağlı olarak kısa zamanda kristalleşme meydana gelebilir. Bu şekilde tüketildiğinde sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu şekilde tüketmek istemeyenler benmari usulü olarak da bilinen sıcak su ile dolu bir kabın içerisinde balı ısıtarak bu kristallerden kolayca kurtulabilirsiniz.

 

Kristalleşmenin en önemli sebepleri içerisinde yer alan polen ya da diğer partiküllerin miktarı, bal oluşumu sırasında yararlanılan çiçeklerin türü ve balın saklanıldığı yerin nem ile sıcaklık değerleri yer almaktadır. Bal içerisinde yer alan glikoz doyum noktasına ulaşır ve kristal duruma geçer. Balın kristalleşme sırasında meydana gelen olaylar yalnızca bundan ibarettir. 10 derecenin altında ve 25 derecenin üstüne kristalleşme daha zor meydana gelmektedir. Bu olay için en uygun sıcaklık 14 derecedir. Ballarımızı muhafaza ederken bu sıcaklık değerlerine dikkat ettiğimizde yaşanması daha uzun süre alacaktır.

 

Ülkemizde kristalleşmiş ballar ilgi görmezken diğer ülkelerde bir doğallık göstergesi olarak algılandığından daha çok ilgi görmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER