Allah’ın (c.c) Evi İfadesinden Ne Anlıyorsunuz?

Allah’ın (c.c) evi Müslüman kimseler için kutsal topraklarda bulunan Kabe’dir. Anlam bakımından incelediğimizde Beyt, Arapçada ev demektir. Bu durumda Beytullah Allah’ın evi demektir. Bu tabir genellikle Kabe hakkında söylenmektedir. Kabe ismi Kur’an-ı Kerim’de iki yerde geçmektedir.

 

Baktığımızda dünya üzerinde bulunan her şey ve her yer Allah’a aittir. Ancak Kabe’ye özellikle Allah’ın evi vasfı verilmektedir. Çünkü burada sadece Allah’a ibadet edilmektedir. Dünyalık işleri bir kenara bırakıp Allah’ın şefaatini kazanmak için ibadet edilmesi gereken en kutsal yer Kabe’dir.

 

Kabe’nin önemi aynı zamanda yer yüzünde yapılan ilk mabet olmasından kaynaklanmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de ayetlerle belirtilen husus nedeniyle Kabe Müslümanlar için en mübarek yerdir. Ali İmran suresinde geçen ayete göre “İnsanlar için yeryüzünde ilk konulan ibadet evi Mekke’de olan Kabe’dir.” Geçen güvenilir kaynaklara göre Beytullah’ın inşasını Hz. İbrahim (a.s) ve oğlu İsmail (a.s) yapmıştır. Müslümanların ve tüm insanların rehberi olan Kur’an-ı Kerim bu konu hakkında kesin hükümler içermektedir. İnsanlar için bu hükümlerin ayrı ayrı önemi vardır. Bu nedenle Allah’ın evi olan Kabe Müslümanlar için manevi atmosferi yüksek olan ibadet yeridir. Kabe ziyareti için her yıl dünyadan binlerce insan Mekke’ye akın etmektedir. Müslüman kimseler bu ziyaretle hem Allah’ın şefaatine nail olmak hem de Peygamber Efendimizin ibadet ettiği yerde ibadet etmek şerefine nail olmak istemektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER