Arıların ve İnsanların Davranışlarını Karşılaştırıp Farklarını Söyleyiniz.

Doğada yaşayan canlılar arasında pek çok canlı arasında benzerlikler bulunmaktadır. Bu benzerlikler arasında arılar ve insanlar arasında bulunan benzerlikler göze çarpmaktadır. Arılar ve insanların hayatlarını sürdürmek için çok çalışması bir zorunluluktur. Bu zorunluluk her iki canlının hayatta kalma adına çok çalışmalarını gerektirmektedir.

 

Arı denildiği zaman insanların aklına ilk olarak bal gelmektedir. Balın üretimi esnasında arılar arasında müthiş bir işbirliği vardır ve bundan dolayı son derece zor olan bal üretimi başarı ile gerçekleşmektedir. Arılar farklı bölgelere dağılarak çiçek aramakta ve çok fazla çiçek bulan arılar hemen diğerlerini de çağırmaktadır. Böylece bal üretimi çok daha hızlı yapılmış olmaktadır. Fakat insanlar arasında böyle bir işbirliğinden söz etmek çok zordur. İşbirliği elbette insanlar arasında da vardır fakat bu kadar üst seviyede değildir. Arıların istisnasız tamamı çok çalışkan ve işten kaytarmazken insanlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu da iş bölümünde bile sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla da hayatta insanlar istediklerine işbirliği yaparak ulaşama noktasında ciddi eksiklik çeker.

Arılar ile insanlar arasındaki temel farklılıklar çalışkanlık ve birlikte hareket edebilmedir. İş bölümü noktasında zayıf olan insanlar bunun bedelini hayatın hemen her alanında net bir şekilde hissetmektedir. Arıların çalışma sistemini örnek alan insan toplulukları iş bölümü yaparak işlerini kısa sürede bitirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir