Sizce Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimize en büyük armağanı nedir?

Logo

Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimize en büyük armağanı nedir?

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere en büyük armağanı 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen “Cumhuriyet”tir. Cumhuriyet rejimi kayıtsız ve şartsız ülkenin tüm yönetiminin halkın eline vererek insanların özgür iradeleriyle kendilerini yönetecek kişileri belirlemesidir. Böylece belli dönemlerde yapılan seçimler vasıtasıyla Türkiye Cumhuriyet’inin yönetilmesinde görev alacak meclis üyelerinin ve devlet başkanın belirlenmesi halkın kendi eliyle olmaktadır.

 

Cumhuriyet yönetimi dünya üzerinde en fazla kabul görmüş ve en ideal devlet sistemi olarak kabul edilmiştir. Bu yönetim şeklinde devletin başına getirilen kişilerin görev süreleri bellidir ve tekrarlanan seçimlerle eğer memnun kalınmazsa değiştirilme imkânı vardır. Tüm vatandaşlar adaylar arasında devleti daha iyi yöneteceğine inandığı kişi ve partilere oy vererek yönetimin başına getirmektedir.

 

Son dönemde yapılan kanun değişikliğiyle artık ülkemizde Cumhurbaşkanı’ da halkın oyuyla seçilmekte ve insanlar istediği adaya özgürce oylarını vermektedir. Ayrıca yine yapılan son düzenlemeye göre Türkiye Cumhuriyeti yarı başkanlık sistemine geçmiş ve Cumhurbaşkanı seçilen kişi yürütmenin de başı olarak ülke yönetiminde en büyük söz hakkına sahip olmuştur.

 

Yapılan bu değişiklik bir rejim değişikliği değil yönetim şekli değişikliğidir. Böylece daha demokratik bir ortamda yaşama şansı yakalanmış ve devletin en üst makamında bulunan kişiye halk kendi belirme şansına sahip olmuştur. Bu nedenle dünyada birçok ülke Cumhuriyet yönetimini tercih ederek vatandaşlarına en ideal hizmetleri sumak için çalışmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER