Atatürk’ün kişisel özelliklerine örnek veriniz.

Logo

Atatürk’ün kişisel özelliklerine örnek veriniz.

 

  • Atatürk’ün en önemli kişisel özelliği vatansever olmasıdır. Atatürk, vatanın savunulmasını her şeyden üstün görmüştür ve bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmamıştır.
  • Atatürk, ileri görüşlülük özelliği ile de öne çıkan bir liderdir.  Çanakkale muhaberelerinde   düşmanların nereden saldırı yapabileceğini tahmin etmiştir. Daha sonrasında ise gerekli önlemleri alarak savaşın gidişatını değiştirmiştir. Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında Atatürk’ün ileri görüşlülüğünün büyük bir payı vardır.
  • Atatürk eğitime çok önem verirdi. Türk toplumunun belirli bir çağdaşlık düzeyine ulaşması onun önde gelen hedeflerinden biriydi. Atatürk yaptığı harf devrimi sayesinde Türk halkının eğitiminde yeni bir sayfa açmıştır. Kadınların eğitimine de ayrı bir önem vermiştir.
  • Atatürk’ün özelliklerinden biri de birleştirme gücüdür. Millî Mücadele dönemlerinde milli birlik ve beraberliğin oluşmasını sağlamıştır.  Böylece düşmanlara karşı tek tek direnmek yerine milletçe birleşerek birlikte savaşılmıştır. Bu sayede birçok zafer kazanılmıştır.
  • Atatürk çok yönlü ve inkılapçı bir liderdi.  Atatürk’ün inkılaplarının temelinde Türk milletinin gelişmesi ve ilerlemesi vardı. Atatürk, Türk toplumunun muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için birçok adım atmıştır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER