Geri dönüşüm ile ilgili neler yapabiliriz?

Geri dönüşümle ilgili neler yapabiliriz? Açıklayınız

Evimizde, okulumuzda elimize geçen bazı atıkları geri dönüşüm yapmak için gerekli yerlere atmalıyız ve çevremizdeki insanları da bu konuda uyarmalıyız. En önemli geri dönüşüm atığı kağıttır. Kâğıt yapılması için yüzlerce ağaç kesilmektedir. Bunun için eskiyen defterlerimizi ve gereksiz kağıtları geri dönüşüm kutusuna atarak değerlendirmeliyiz.

 

Yediğimiz yiyeceklerin ambalajlarını da geri dönüşüm kutusuna atıp, çevremizi kirletmeden tekrar kazanılmasını sağlayabiliriz. Geri dönüşüm doğa için çok faydalıdır. Çünkü geri dönüştürülebilen atıklar hem çevremizi temiz tutmaya hem de tekrar bu atıkların kazanılmasına yarar.

 

Geri dönüşüm kutularına atıkları atarken, cam, plastik ve kâğıt olarak ayrı biçimde atmalı ve geri dönüştürülmesinde fayda sağlamalıyız.  Bunun içinde evimizde bu atıklara uygun çöp kutuları bulundurmalıyız. Ayrıca son yıllarda mavi kapak toplama projesi başlatıldı. Bu projeyle toplanan mavi plastik şişe kapakları geri dönüşüme gönderiliyor ve elde edilen gelirle engelli kişilere akülü tekerlekli sandalye dağıtılıyor.

 

Böylece hem ekonomiye katkı sağlanmış ş oluyor hem de sosyal sorumluluk duygumuzun gelişmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle geri dönüşüm konusunda çevremizdeki kişileri de uyararak onlarında katkı sağlamalarına yardımcı olmalıyız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER