Aynı Anda Türkiye Ve Japonya’da Farklı Saatlerin Yaşanmasının Sebebi Nedir?

Dünya üzerinde yer alan ülkeler arasında  yerel saat ve ortak bulunmaktadır. Coğrafya dersi de; ülke Coğrafyası içerisinde saat bazında farklılıkların meydana geldiğini kabul ettiğinden dolayı yerel saat hesaplamaları ile ilgilenmektedir. Aynı zaman dilimi içerisinde Türkiye ve Japonya’da farklı saatler yaşanmaktadır. Bunun sebebi; Türkiye ve Japonya arasındaki yerel saat farkı olmaktadır.

 

Türkiye ve Japonya Arasındaki Yerel Saat Farkı Neden Vardır?

Türkiye ve Japonya arasındaki yerel saat farkı oluşumunun neden gerçekleştiğine değinmeden önce; yerel saatin ne demek olduğuna göz atalım.

Bir yerin kendisine özel kullandığı saate yerel saat adı verilmektedir. Yerel saat hesaplamaları yapılırken; ülkenin bulunduğu meridyene bakılır. Bu meridyen Güneş’e 90 derecelik açıyla durduğu zaman saat öğlen 12:00 şeklinde kabul görmektedir. Öğlen 12:00’den sonrası da 60’ar dakikalık zaman parçalarına göre ayarlamaktadır.

Yerel saat’in sebeplerinin başında Dünya’nın dönüş hareketi gelmektedir. Dünya kendi etrafında ve Güneş’in etrafında döner. Kendi etrafında dönerken de yerel saat farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden farklı meridyen dairelerinde yer alan ülkeler için konuşulan yerel saatler de farklılık göstermektedir.

Asıl sorumuz olan Japonya ve Türkiye arasındaki zaman farkına göz attığımız zaman da cevabımızın yerel saat farkından gerçekleştiğini söyleyebiliyoruz. Doğu Batı genişliğine baktığımız zaman Türkiye, Yunanistan gibi ülkelerin az bir genişliği vardır. Ancak Japonya’daki Doğu Batı genişliği fazladır ve Türkiye ile ortak saat kullanmaz. Dolayısıyla yerel saat farkı oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir