Dünya Üzerinde Aynı Anda Farklı Saat Dilimleri Kullanılıyor Olmasının Nedenini Açıklayınız.

Dünya üzerinde ülkeler arasında farklı saat dilimleri kullanılmaktadır. Zaman içerisinde insanların yaşantısında önemli bir etkiye sahip olmaya başlayan saat ya da diğer ifadeyle zaman kavramından birçok sorun ortaya çıkmıştır. Uluslar arası düzeyde yöneticilik vasfını taşıyan kişiler ise; saat konusunda anlaşmaya varmak adına saat dilimlerine göre hareket etmeye başlamışlardır. Uluslararası saat dilimleri gün geçtikçe önem kazanan hal almıştır.

Uluslararası Saat Dilimleri Neden Ortaya Çıktı?

Uluslar arası anlamda saat dilimlerinin farklılaşmasının neden ortaya çıktığından söz etmeden önce, bu dilimlerinin işleyişinin nasıl olduğuna göz atalım:

Başlangıç meridyeni olarak kabul edilen Greenwich ile saat dilimlerinin belirlenmesi noktasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Greenwich için bilim adamları tarafından kabul edilen saat dilimi 0’dır. Greenwich başlangıç noktası sayıldıktan sonra onun Doğusu’na ve Batısı’na göre farklı saat dilimleri ortaya çıkmıştır. Saat dilimleri 15’erlik katlar halinde ve 1’erli dilimlerle ilerlemektedir. Başlangıç meridyeni olan Greenwich’in Doğusu’na gidildikçe 15’erli katlar devreye girer. Örnek vermek gerekirse; Greenwich’in ardından 1. Saat dilimi 15. Meridyende konumlanmaktadır. Batı’ya doğru gidildikçe 1’erli gidişler söz konusudur. Batıya doğru -1, -2 şeklinde sıralanan saat dilimleri 12 noktasına kadar gelebilmektedir.

Peki, ama uluslararası saat dilimleri ortaya çıkma sebebi neydi? Ülkeler arası ticari faaliyetlerin artması, ülkeler arası seyahatlerde artış meydana gelmesi ve ideolojik çıkarlar sebebiyle bu saat dilimleri oluşturularak sunulmuştur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER