Bağımsızlık Konulu Bir Konuşma

Çağrışımlarınızdan hareketle “bağımsızlık” konulu bir konuşma yapınız. Konuşmanızda kelimeleri anlamlarına uygun kullanınız.

Bir devlet nezdinde değerlendirildiğinde bağımsızlık; hiçbir devletin boyundurluğuna bağlı kalmadan özgür bir iradeye sahip olmak anlamına gelmektedir. Zira bağımsızlık, geçmişten bu yana biz Türkler için herşeyden daha üstün bir öneme sahiptir.

Bir ülkenin bağımsızlığını işaret eden en önemli sembol vatan ve bayraktır. Bu bayrağı ve vatanı diri tutan ise ölüm pahasına yapılan fedakârlıklar, uğruna dökülen kanlar ve göz kırpmadan can veren şehitlerdir. Vatanımızın ilelebet bağımsız bir şekilde varlığını devam ettirmesi, onu oluşturan milletinin birlik, beraberlik ve dayanışmasına bağlıdır.

 

“Ya istiklal, ya ölüm” diyen bir liderin peşinden giden ve bu vatanı bizlere emanet eden atalarımız sayesinde bugün topraklarımız üzerinde güvenli adımlarla yürüyebiliyor, rahat nefes alabiliyoruz. Tarihin her döneminde yurdumuza gözünü dikmiş hainler olduğu gibi şüphesiz ki bugün ve yarın da bağımsızlığımıza gem vurmak isteyenler mutlaka olacaktır. Birer Türk vatandaşı olarak bizlerin de bu hain güçler karşısında bir araya gelerek güçlü bir duvar oluşturmak, bağımsızlığımızı kaybetmemek için canla başla mücadele etmesi gerekmektedir. Zira bu davranış, ezelden beri bağımsızlığına çok düşkün olan Türk milletinin gerçek kimliğini en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Atalarımızın bu toprakların bağımsızlığı uğruna Kurtuluş Savaşı’nda savaşıp canlarını feda ederek bizlere emanet ettiği gençler olarak bizlere düşen en önemli görev, bayrağımızı ve vatanımızı ilelebet korumak ve gelecek nesillerdeki çocuklarımızı da bu konuda sonuna kadar bilinçlendirmektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER