Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ile ilgili neler biliyorsunuz?

1881 senesinde Selanik’te dünyaya gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, babası ise Ali Rıza Efendi’dir. Tahsil hayatına ilk olarak Mahalle Mektebi’nde başlamış, ve daha sonra Şemsi Efendi Okuluna devam ederek ilkokulu bu şekilde tamamlamıştır. Ortaokul eğitimine ise Selanik Mülkiye Rüştiyesi ile başlamış olup daha sonra buradan ayrılıp Selanik Askeri Rüştiyesi’nde, lise eğitimini Selanik Askerî Idadisi’nde, üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisi’nde tamamlamıştır.

I. Dünya Savaşı yenilgiyle sonuçlanıp Mondros Ateşkesi imzalandıktan sonra ülke toprakları düşmanlar tarafından paylaşılmıştı. Bu durum karşısında da Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 günü ilk olarak Samsun’a giderek, milli mücadeleyi burada başlatmıştır.

Milli mücadele konusunda önemli başarılar ortaya koyan Mustafa Kemal, TBMM’nin açılmış olduğu 23 Nisan 1920 günü, Meclis ve Hükümet Başkanı olarak seçilmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi’nin galibiyetle sonuçlanmasının ardından Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi almıştır. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile de cumhurbaşkanı seçilerek ilk cumhurbaşkanımız olmuştur.

Soyadı Kanunu’nun çıkarılmasının hemen ardından 1934’te kendisine “Atatürk” soyadı layık görüldü. Atatürk, getirmiş olduğu yenilikleri, savaşlarda göstermiş olduğu üstün başarıları ile Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 193 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yummuş, onun bu ölümü, tüm ülkeyi çok büyük bir yasa boğmuştur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER