Bayrağımız size neler çağrıştırıyor?

Bayrağımız size neler çağrıştırıyor? Noktalı yerlere yazınız.

Al rengini uğruna canını feda ederek yurdumuzu kurtaran atalarımızın kanından alan şanlı Türk bayrağımız, vatanımız için bağımsızlığın en önemli sembolü niteliğini taşımaktadır. Uğruna destanlar yazılan bayrağımız, yurdumuzun kendi egemenliğini elinde bulundurmasının çok önemli bir göstermesi olup, sonsuza dek milletimizi ve vatanımızı semboize etmeye devam edecektir.

 

 

Tüm milletlerinin kendilerine özgü bir bayrağı bulunmaktadır ve bu bayrakların her birinin kendine özgü ve manidar olan ortaya çıkış hikayeleri verdır. Türk bayrağının hikayesi ise, Türk milletinin vatanı uğruna vermiş olduğu mücadeleye dayanmaktadır. I. Kosova Savaşı’nın gerçekleştiği gece, şehitlerimizin kanlarının akmış olduğu toprağa ay ve yıldızın yansımaları düşmüştür ve o günden itibaren bu görüntü bizim Türk bayrağımızı yansıtmıştır. Bayrağımızın, rengini yurdumuz için kıyasıya mücadele eden şehitlerimizden alması nedeniyle, bu ataların hürmetine bayrağımıza bir ekmek gibi hürmet göstermeli, her daim saygı duymalıyız. Bugün ve yarın her Türk genci çok iyi bilmelidir ki bayrağımız, yüz binlerce şehidin kanlarını simgelemektedir.

 

 

Bayrağımızın kıymetini “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.” dizesi ile anlatan Arif Nihat Asya’dır. Zira bayrağımız, bu toprakların üzerinde özgürce yaşayabilmemizin en önemli teminatıdır.

Tüm bunlardan hareketle şanlı Türk bayrağımızın bizlere çağrıştırmış olduğu anlamları şu şekilde sıralayabiliriz.

– Bağımsızlık

– Vatan

– Kan

– Şehit

– Egemenlik

– Millet

– Ay

– Yıldız

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER