Bebeklerde Temel Yaşam Desteğinde Bilinç Kontrolü Nasıl Yapılır?

Logo

Bebeklik dönemi oldukça zor olan bir süreçtir. Problemlerini ifade edemedikleri için bu süreçte onları anlamakla geçmektedir. İsteklerini yalnızca ağlayarak ifade ederler. Bundan dolayı neye neden ağladığını anlamanızda zaman alacak bir süreçtir. Evde bebeğinizi hareketsiz bir şekilde buldunuz. Bu durumda direk olarak muayene yapmanız gerekmektedir.

Bebeğin önce hava yolunun açık olup olmadığı denetlenir. Ardından nefes alıp almadığı kontrol edilir ve sonrasında kalp atışı gelir. Bu kontrollerin tamamlanması neticesinde eğer problem yoksa bilinç kontrolü yapılmalıdır. Bilincin kontrolünde ses vermesi pek beklenmediğinde dolayı, meme ucu ya da kulak memesine ağrılı uyaran vermeniz gerekir. Bunlara herhangi bir şekilde tepki vermesi halinde bilinç durumu değerlendirilir. İvedi bir şekilde sağlık ekipleri aranır ve bu durum hakkında bilgi verilir.

Bebeklerde en sık karşılaşın bilinç kapalılığının nedeni, anne sütü emdikten sonra bunu aspire etmesidir. Bu durum ölümle sonuçlanmaktadır. Bu yüzden emzirdikten sonra belli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Bir diğer sebep havaledir. Yüksek ateş ya da gizli ateşten kaynaklı olarak gelişen ateşli rahatsızlıklar, bebeklerde ve çocuklarda bilincin kapanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hastalıklarını kontrol etmek ve herhangi bir anormal durumun olmadığından emin olmak gerekmektedir. Bu süreçte bebekleri anlamak oldukça zordur ama uyku düzeni ya da huzursuzluğu ile size bir şeylerin yolunda gitmediğinin sinyalini verir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER