Başkalarının Düşüncelerini Sorgulamadan Kabul Etmenin Sonuçları Neler Olabilir?

Logo

Eleştirel düşünme, özellikle globalleşen ve teknolojik / elektronik devrimleri ile her noktası enformasyon haline gelen bu çağda eskisinden çok daha önemli bir yere sahiptir. Artık etrafımızı kuşatan onalrca reklam panosu ekranları, bilgisayar ekranları, telefon ve televizyon ekranları, akıllarında ekranların içindeki dünyalar olan beyin ekranlar arasında yaşarken, enformasyon seçmek ve seçtiklerimizi ayrıştırarak onları eleştirmek mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde ya ‘’bilgi körlüğü’’ yaşar ve gördüklerimizi ayırt etmeden, yani daha geniş bir perspektifte yaşadıklarımızı algılamadan ve içselleştirmeden sürdürürüz, ya da yaşam içerisinde bilinçli olarak yaptığımızı sandığımız pek çok eylemin içerisine kendimizi fırlatılmış olarak buluruz.

 

Eleştirel düşünme ya da sorgulama, başka insanların düşünce ve sözleri üzerinde ayrıntılı olarak bir inceleme ve çıkarım yapma anlamına gelir. Ancak bu şekilde kendi karakter ve fikirlerimizi oluşturabilir ve kendimizi dış dünyadaki tehditlere karşı koruyabiliriz. Çünkü bugün bir fikir, bir siyasi eylem, belki bir silah, belki yaşamınızı derinden etkileyecek bir gelişme anlamına geliyor. Bugün sağlıklı olmayan fikirlere karşı kendinizi eleştirel düşünme yöntemi ile korumak, bir polisin çelik zırh giymesi ile aynı görevi taşıyor.

Kendinizi ait olmadığınız bir yaşamın içerisinde bulmak istemiyor iseniz, kendinize dair değer ve ilkelerinizin olduğu bir hayatınız olsun istiyor iseniz, bunu yapabilmenizin tek yolu eleştirel düşünmek ve başkalarının söylediklerini sorgulamaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER