Bir milletin, tarihindeki olayları unutmaması, o milletin geleceğine nasıl bir katkı sağlar? Arkadaşlarınızla tartışınız.

“Tarihini bilmeyen bir milletin coğrafyasını başkaları çizer.” sözü bizlere, tarihimizi okumamız ve anlamamızın ne kadar önemli olduğunu en iyi şekilde anlatıyor. Bu nedenle geleceğe ışık tutması ve birtakım dersler çıkarmamız adına geçmişimizi bilmek, öğrenmek ve anlamak son derece kritik bir yere ve öneme sahip.

 

Bugünün çocukları olarak tarihimizi iyi araştırıp öğrenerek bilinçlenirsek ve tarihten hız alırsak istikbale hazırlanmamız çok daha hızlı olur, bu nedenle de geleceğe daha emin adımlarla yürüme imkânı buluruz. Geçmişi asırlara dayanan Türk milleti olarak 2200 yıllık büyük ve zengin bir tarihe sahip bulunuyoruz. Dolayısıyla çok uzun bir geçmişe dayanan kültürümüz, bizden sonra kurulan pek çok medeniyete yön vermiştir. Biz de yeni nesil Türk gençleri olarak birçok medeniyet için yol gösterici olarak tarihi kültürümüzü iyi bilmeli ve yansıtmalıyız.

 

Tarihindeki önemli olayları öğrenen ve bunları unutmayan bir Türk nesli; geçmişte yaşanmış olan hatalardan ders alır ve aynı hatalara tekrar düşmez. Milli bir bilince sahip olur ve milletin birlik ve beraberlik duygusu kazanmasını sağlar. Dostunu ve düşmaninı ayırt eder ve daha yakından tanıma fırsatı bulur. Geçmişi iyi bildiğinden dolayı geleceğe yönelik olarak daha doğru kararlar alır. Milletler ve devletler arası olan ilişkilerde katkıda bulunur.

Tüm bunları kısaca özetleyecek olursak, tarihi olaylar bir tecrübedir ve kazanılan bu tecrübeler de milletin olgunlaşmasında çok önemli katkı sağlar.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER