Bilimsel Çalışmalarla İlgili Duyduğunuz En Son Gelişme Nedir?

Bilimsel Çalışmalarla İlgili Duyduğunuz En Son Gelişme Nedir?

Günümüzde bilim ve teknoloji o kadar hızlı ilerlemekte ve gelişmektedir ki, insanın bu hıza anlık olarak erişmesi, anlaması ve bu gelişmelere adapte olması o denli kolay olamamaktır. Nitekim uzay teknolojileri, 3D yazıcılar, yazılımlar, elektrikli otomobiller, robotik teknolojiler ve yapay zekâ çalışmaları son dönemde en popüler çalışmalardır.

 

Yapay Zekâ Neler Getirecek?

Yapay zekâ, insan tarafından geliştirilmiş ve insanlık tarihini kökünden değiştirecek bir buluş olacaktır. Nitekim bugüne kadar pek çok bilimkurgu roman, hikâye ve filmlerine esin kaynağı olması bile henüz gelişim evresinde olan yapay zekânın etkileri arasında sayılabilir.

İnsan eliyle yapılan bir yapay zekâ ünitesinin temel özelliği, tıpkı insan gibi öğrenebilen bir yapıya sahip olmasıdır. Öğrendiklerini uygulayan ve bunun için de dışarıdan herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymayan makinalardır.

 

Bu makinalar tıptan bahçıvanlığa, büyük sanayi komplekslerinde üretim yapmaktan insanlara ev işlerinde yardım etmeye kadar pek çok alanda kullanılabilecektir. Bu da üretim süreçlerinde insana olan ihtiyacı son derece azaltacaktır. Ancak durum insanoğlunun bir nevi dışlanması anlamına geliyorsa, insan geçimini nasıl sağlayacak soruları akla gelmektedir. Bu seviyelere ulaşılması halinde, vatandaşlık maaşı veya insanların günde bir veya iki saat çalıştıkları bir gelecek bizi beklemektedir diyebiliriz. Bu sayede bol ve boş zamana sahip olacak olan insanoğlu kültürel, sanatsal ve felsefi olarak kendini geliştirme imkânlarına daha fazla kavuşmuş olacak.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER