Bilimsel gelişmeler insanların hayatını kolaylaştırır mı?

Logo

Bilimsel gelişmeler insanların hayatını kolaylaştırır mı? Örnek vererek açıklayınız

 

İnsanlık tarihinin bilinen en eski zamanlarından bu yana insanlığın yaptığı çalışmalar incelendiğinde insan hayatını kolaylaştırmak, insanın değişen çevresel etmenlere göre güvenliğini sağlamak, insanlığın devam eden yaşantısının konforlu ve uzun sürmesini sağlamak amacıyla yapıldığı görülebilir.

 

Örneğin ilkel insanların yaşadığı dönemler incelendiğinde yerleşik hayata geçen insanların hayatını idame ettirebilmesi için ihtiyaç duyacağı aletler geliştirdiği görülmektedir. En ilkel aletlerden günümüz teknolojiyle elde edilen akıllı cihazlara kadar gelinen süreç yapılan bilimsel çalışmalardan elde edilen sonuçlar sayesindedir. Bilim insanlarının temel bilimlerin araştırılmasıyla başlayarak ortaya koydukları sonuçların ışığında birçok alanda gelişmeler yaşanmış insanların hayatı bu gelişmeler sonucunda etkilenmiştir.

 

Örneğin insanlık tarihi açısından tekerliğin icadı bir dönüm noktası olmuş sonrasında hayvanların gücünden yararlanılarak ulaşım ve taşıma araçları yapılarak insanlar kendi bedenini yormadan alternatif yollar bulmuştur. Tarih boyunca yapılan bilimsel çalışmalar ile hayvanlar ile çekile araçlardan motorlu taşıtlara, hava araçlarına ve deniz araçlarına ulaşılmış ve insanların hem ulaşım hem de yük taşıma kapasitesi artmış ve hızlanmıştır. İlk zamanlarda doğduğu bölgenin birkaç kilometre civarında yaşamını geçiren insanlık şimdi kendi dünyasının dışını keşfederek seyahat etme sürecindedir.

 

Yapılan bilimsel çalışmaların insanların yaşamına katkısı ulaşımın dışında birçok alanda örnek verilebilir. Örneğin tıp alanında yapılan bilimsel çalışmalar insanların daha uzun süre ve daha kaliteli bir hayat sürmesine neden olurken, gelişen teknik ile yapılan konforlu yapılar kendini güvende hissedebileceği evlerde yaşamasına imkan vermiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER