Size göre eğitim ve öğretim arasındaki fark nedir?

Logo

Size göre eğitim ve öğretim arasındaki fark nedir? Açıklayınız.

 

Eğitim öğretim kavramları genellikle beraber kullanıldığından çoğu zaman birbirine karıştırılmakta, çoğu zamanda aynı şey sanılmaktadır. Eğitim ve öğretimin farkını iyi anlayabilmek için önce tanımlarını anlamak gereklidir. Eğitim bireyin doğumundan itibaren başlayan ailesi ve çevresinin etkisiyle yaşamı boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreç boyunca bireyin gelişimi belirli bir kültür çerçevesinde şekillenir.

 

Öğretim ise eğitimin belirli zaman aralıklarında önceden belirlenmiş bir program, müfredat kapsamında alanında uzman kişiler tarafından yapılan kısmıdır. Öğretim okul öncesi dönemden başlayarak üniversite ye kadar uzanan bir süreçtir. Bu iki tanım sonucunda öğretim belirli kurumlarda bir program dahilinde gerçekleşirken, eğitim doğumdan itibaren hayatın her alanında insanların birbirini etkileyerek devam ettirdiği süreçtir. Kapsam olarak eğitim öğretime göre daha geniş kapsamlıdır. Öğretimde geçirilen her süreç aynı zamanda bir eğitim sürecidir ancak eğitim de geçirilen her süreç bir öğretim süreci olmayabilir. Öğretim eğitimin planlı programlı olan bir kısmıdır.

 

Eğitimin amacı bireyi o çevrede kabul edilmiş doğrular ile toplum içerisinde uyumlu bir şekilde yaşayacak şekilde hayata hazırlamaktır. Birey bu süreç boyunca içinde yaşadığı toplumun kurallarını değer yargılarını ve kurallara göre kendi hayatını nasıl şekillendireceğini öğrenir.

İyi eğitim almış bireylerden oluşmuş toplumların daha refah ve huzur içerisinde yaşayarak, toplumdaki değişikliklere kolay uyum sağlamakta ve sorunlarla daha kolay başa çıkabilmektedir. Bu sonuçlardan ötürü eğitim her toplumda iyi planlanması gereken çok önemli bir süreçtir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER