Bir Ağaç Olsam … devamı için yazı

Bir ağaç olsam … devamı için kısa bir yazı yazınız.

Bir ağaç olsam sağladığım onca faydaya rağmen bir türlü kendimi yetiremediğim insanoğluna fayda sağlamaktan vazgeçerdim. Ben oksijen veriyorum, toprağı besliyorum, bazı türlerim meyve üretiyor, güzel kokuyorum, zararım yok, yemek istemiyorum, su istemiyorum, bakım istemiyorum. Peki neden beni kesiyorlar?

 

Duydum ki benden kağıt yapıyorlarmış. Ne hakla? Kim bana sordu da böyle bir yetkide bulunabildi? Konuşamıyorum belki ama canlıyım ben, nefes alıyorum. Öyle ki sizin oksijeninizi bile almıyorum, karbondioksit çekip size temiz hava sağlıyorum. Beni hiç mi düşünmüyorsunuz?

 

Yapraklarımı koparıyorsunuz, balta vuruyorsunuz, deviriyorsunuz, çaputlar bağlıyorsunuz, üzerime tırmanıyorsunuz. Konuşsanıza! Ne hakkınız var buna? Benden bu kadar faydalanırken ve benim size hiçbir zararım yokken, neden yapıyorsunuz bana bunları?

 

Ev yapmak istiyorsunuz, fabrika açmak istiyorsunuz, AVM kurmak istiyorsunuz beni kesiyorsunuz. Benim canımı kendi keyfiniz, paranız ve eğlenceniz için yakıyorsunuz. Biliyor musunuz ki, ben ve arkadaşlarım olmadan siz yaşayamazsınız. Şu dünyaya bir bakın hele! Neydi, ne oldu birden öyle! Biz insanlarla, hayvanlarla burada mis gibi geçinirken, birden ne hallere geldik, ne acılar çeker olduk biz. Yazıklar olsun diyorum sizlere. Benden üretim sağladığınız için. Hadi sağlıyorsunuz, israf ettiğiniz için. Benim canımla ödediğim o kağıtları, düşünmeden yerlere attığınız için. Benim canımla ödediğim alışveriş merkezlerinde keyif çattığınız için. Benim canımla ödediğim evlerde oturduğunuz, benim canımla ödediğim fabrikalardan para kazandığınız için. Yazıklar olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir