Kütüphanelerin Hangi Saatlerde Açık Olmasını İstersiniz?

Kütüphanelerin hangi saatlerde açık olmasını istersiniz?

Kütüphanelerin her saat açık olmasını isteyenlerdenim ben. Kimisi gece uykusunu sever, kimisi gündüz. Gündüz uykusunu sevenler genellikle kafa dinlemek isteyenlerdir. Gecenin sakinliği onlara iyi gelir, ruhlarını dinginleştirir. İnsan gürültüsü, trafik, boş konuşmalar olmadan gece saatleri boyunca kitap okur kimileri.

 

Kütüphaneler gece açık olmalıdır çünkü bazı insanlar evlerinde değil de, toplulukta ders çalışmaktan ya da kitap okumaktan hoşlanırlar. Bu nedenle kütüphaneler geceleri açık olmalıdır ve insan okumak istediği kitabı rafların arasında arayıp bulmalıdır.

 

Kütüphaneler gündüzleri de açık olmalıdır, çünkü gündüz her yer kalabalıktır. Sokaklar gürültülüdür, trafik problemdir, korna seslerinden, gürültüden, dedikodudan kaçmak isteyenlerin sığınabileceği bir yer olmalıdır elbette. Kütüphaneler.

 

Gündüz kitap okumak isteyen insanlar, eve giren çıkandan ya da ev işinden bir türlü fırsat bulamazlar. Ama yanıbaşlarında bir kütüphane varsa eğer, ona ayıracak bir iki saat olsun bulurlar. Kütüphaneler gece gündüz hizmet vermelidir bana kalırsa.

 

Sürekli ders çalışması gereken öğrenciler, evlerinde dikkatlerini çekecek ve dağıtacak bir sürü unsurun olması sebebiyle, kütüphanelerde çalışmak istemektedirler ve kimisi gündüz, kimisi gece, kimisi ise hem gündüz hem gece çalışmaktadır. Bu sebeple hem onlara, hem de kitap okumak isteyenlere iyi gelmek amacıyla kütüphaneler yedi yirmidört açık olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir