Bir eserdeki kahramanların isimleri ile kişilik özellikleri arasında bir bağ olmasının sizce okuyucuda nasıl bir etkisi vardır?

Logo

 Bir eserdeki kahramanların isimleri ile kişilik özellikleri arasında bir bağ olmasının sizce okuyucuda nasıl bir etkisi vardır?

 

Yaşamımız da önemli yeri olan edebiyat eserlerinde, eserin kahramanları büyük bir önem taşımaktadır. Bir eserdeki kahramanlara verilen isimler okuyucuya kahramanların kişilik özellikleri hakkında bir fikir verir. Yani bir nevi okuru yönlendirir. Okuyucu eserin kahramanının ismi doğrultusunda kahramanın iyi bir kişilik mi yoksa kötü bir kişilik mi ya da farklı karakter özelliklerine sahip bir kişilik mi olup olmadığı kanısına bu sayede varır. Okuyucu eserdeki kahramanın ismi ile kişilik özellikleri arasında ister istemez bir bağ oluşturacaktır. Eserdeki kahramanın kişilik özellikleri olabilecek; cesurluk, dostluk, dürüstlük, adalet, sadakat, iyilik gibi özellikleri taşıyan kahramana verilen isim de, bu kişilik özelliklerine yakışır anlam da olmalıdır. Eserdeki kahramanın özellikleri bu kavramların tam tersi de olabilir.

 

Eserdeki kahramanların dış görünüşü, konuşması, diyaloğu kısacası eserdeki kahramanın okura sunuluş biçimi kadar, isminin de önemli unsurlardan biri olmasının bir sebebi de, kahramanın ismi ile kişilik özellikleri arasında bir bağlantı kurulursa karakterin daha akılda kalıcı olmasıdır. Bu yüzden, kahramanların okuyucuyla daha iyi bir bağ kurması için kahramana verilen isime de yazarın önem vermesi gerekmektedir. İsim deyip geçmemek gerekmektedir. Bir isim çok büyük farklar yaratabilir.

 

Edebiyat eserlerindeki en bilinen kahramanların isimlerine baktığımız zaman da eserlerdeki kahramanların isimlerinin kişilik özelliklerini yansıttığını görüyoruz. Bu da okuyucunun eserdeki kahramanla bir bağ kurarak kahramanı daha çok benimsemesine neden olmaktadır.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER