Bir romanın sadece kendi yazıldığı dönemde önemli olan bir sorunu ele almış olması, o eserin değerini ve kalıcılığını nasıl etkiler?

Logo

 Bir romanın sadece kendi yazıldığı dönemde önemli olan bir sorunu ele almış olması, o eserin değerini ve kalıcılığını nasıl etkiler?

 

Bir edebi eser de ele alınan olay örgüsü, edebi eserlerin önemli bir parçası hatta asıl unsurudur. Bir romanın sadece kendi yazıldığı dönemdeki önemli bir sorunu ele alması o romanın evrensellikten uzak, dönemlik bir eser olarak kalmasına neden olur. Kısacası o romanın çok kalıcılığı olmaz. Bu tarz eserler döneminde çok beğenilen bir eser olsa bile değer ve kalıcılık konusun da sorun yaşayacaktır.

 

Geçmişten günümüze kadar gelmiş halen eski kalıcılığına devam eden eserler, hala toplumun hemen hemen her kesimine hitap eden, daha genel içerikli eserlerdir. Dönemlik konular sürekli değişen şart ve koşullardan kaynaklı zamanla geçerliliğini yitireceklerdir. Örneğin, bilimsel içerikli bir yapıtın bilimsel kuramın geçerliliğini kaybettiği zaman değerini ve kalıcılığını kaybetmesi gibi dönemin güncel bir konusu ile yazılan bir roman da kalıcı olmayacaktır. Oysaki her döneme hitap edebilecek konularda yazılmış eserler yüzyıllar boyunca evrenselliklerini, canlılıklarını ve güncelliklerini hâlâ koruduklarını görmekteyiz. Bu eserler zamanla yalnışlanmazlar ve her durumda değerlerini korurlar.

 

Bunun için bir romanın konusunun özgün olması, geniş temsil gücünün bulunması çok önemlidir. Klasik romanlara baktığımızda da onların kendi türlerinde emsalsiz olduklarını ve kendi türünün en iyisi olduğunu görürüz.  Zamana dayanıklı, derinlikli yapılara sahip eserlerdir, tüm insanlığın duygularını zenginleştirir. Bu yüzden bir romanın sadece kendi yazıldığı dönemde önemli olan bir sorunu ele almış olması o eserin değerini ve kalıcılığını yitirmesine neden olur.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER