Bir görüşle ilgili olarak birden fazla argümana başvurulmuşsa bu argümanların temellendirmesi tutarlı, sağlam ve ikna edici midir?

Logo

Görüşlerin savunulma süreçlerinde görüşleri en iyi şekilde destekleyen ve bu görüşlerin daha elle tutulur hale gelmesini sağlayan kuramlar argümanlardır. Argümanlar bizlere görüşlerin neden akla yakın ve mantıklı olduğu ile iglili bilgiler verirken, aynı zamanda neden karşı görüşlerin doğru olamayacağı hakkında da önemli ipuçları verirler. Bir görüşü destekleyen bir argüman, görüşü bir noktasından tutarak onu bir nedensellik ilişkisi içerisinde sağlamlaştıran ve güçlendiren bir olgu olarak nitelendirilebilir.

 

Peki, birden fazla argümanın bir görüşü desteklemesi ne anlama geliyor? Birden fazla argüman bir görüşün birden fazla noktadan nedenselliğe bağlanması ve gerçek dünya ile sağlam ilişkisinin birden fazla noktada temellenmesini sağlıyor. Bu da nereden baksanız kanıtı daha çok ve çeşitli olan, mantıksal önermeler dahilinde kendine daha çok destek toplayan bir fikir haline geliyor. Mantıksal önermeler açısından daha çeşitli kanıtlara ya da nedensellik zincirlerine sahip olan görüşler ise kesinlikle daha sağlam ve daha ikna edici bir hal alıyor. Çünkü kişinin görüş karşısında sorduğu ‘’neden?’’ sorusuna verilebilecek açıklayıcı cevaplar arttıkça, görüşün ikna edebilme seviyesi de artıro ve dolayısıyla görüş etrafına daha çok insanı topluyor. Bu da dolaylı olarak zaman içerisinde görüşün daha güçlenmesine ve daha sağlam nedensellik ilişkilerine sahip olmasına neden oluyor.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER