Bir insanın herhangi bir konuda haklı olduğuna nasıl karar verirsiniz?

İnsanlar arasında çoğu zaman anlaşmazlıklar, tartışmalar, uyuşmazlıklar olabilmektedir. Bu tarz durumlarda genellikle belli bir müzakere yaşanması en uygun olan durumdur. İnsanların bu tartışma ve akılcı bir şekilde dertlerini anlatma süreçlerinde ise haklı olana karar vermek aslında oldukça zor bir durum. Fakat yine de bazı temel noktalar incelenerek insanların bir konu hakkında haklı olup olmadığını kavramak mümkün.

 

İnsanların haklı olup olmadıkları öncelikle tartışılan konunun bağlamına göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin kişisel hak ve özgürlüklerin ihlali gibi bir konuda genel olarak karşı taraf pek çok mazaret sayabilecek de olsa, bu durum haksız olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kişisel hak ve özgürlükler evrensel değerler olarak kabul edildiğinden dolayı ve bunlar konusunda yapılan ihlaller de çok ekstrem bir durum söz konusu olmadığı sürece haksız olarak kabul edilebilir.

Bir diğer konu ise hak ve haksızlık konusunda kişinin kendini savunma biçimidir. Kişi kendini savunurken mantıklı ve kendi içerisinde çelişmeyen ifadeler kullandığı sürece, ayrıca karşı tarafın kişisel alanına hakaret içerikli cümleler kullanmadığı sürece daha haklı ve makul görünmesi son derece mantıklı ve akla yakındır. Bundan dolayı asıl tartışılan konu hakkında kendini savunurken bireylerin kendilerini kaybetmemeleri tavsiye edilmektedir. Zira bu durumda bireyler son derece haklı olduğu konularda dahi haksız konumuna düşebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir