Ne çok öldük yaşamak için sözünü açıklayınız.

Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı hakkında bildiklerinizden hareketle “Ne çok öldük yaşamak için.” sözünü açıklayınız.

Kahraman Türk ordusunun yurdunu kurtarmak için vermiş olduğu en büyük mücadelelerden biri de hiç şüphesiz ki Kurtuluş Savaşı ve bu savaşın unutulmaz bir parçası olan Çanakkale Zaferi’dir. 18 Mart 1915’te gerçekleşen Çanakkale Savaşı’nda, yurdumuzu düşmandan korumak ve bağımsızlığımızı yitirmemek için canı pahasına mücadele veren ordumuz, tam 250 bin şehit vermiştir. Kurtuluş savaşı mücadelesi boyunca verilen şehit sayısı ise yaklaşık olarak 580 bindir. Milletimizin en önemli zaferlerinden bir tanesi olan Çanakkale Savaşı, adını altın harflerle tarihe yazdırmıştır.

 

Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili olarak bildiklerimizden hareketle “Ne çok öldük, yaşamak için.” sözünü açıklayacak olursak; yurdumuzun bağımsızlığı tehlikeye düştüğünde, vatanımızın özgürlüğü için canını siper ederek şehit olanların çok olduğunu ifade etmektedir. Bir canlının başta gelen en temel hakkı ve isteği, hiç şüphesiz ki yaşamaktır. Ancak Türk milletinin varlığını devam ettirebilmesi için ölmek gerekmiştir.

 

Bu kanlı savaşlarda canlarını siper ederek yurdumuzun bağımsızlığa kavuşmasına vesile olan atalarımız sayesinde bugün ülkemizde özgür adımlarla yürüyebilme imkanı bulabiliyoruz. Yeni nesil Türk gençleri olarak bizler de yurdumuzu bizlere emanet eden ceddimizin göstermiş olduğu bu kahramanlıkları ve mücadeleleri hiçbir zaman unutmamalı, bunları her daim kendimize ders almalıyız. Tarihimizi okumaktan asla vazgeçmemeli, geçmişimizin bu önemli dönüm noktalarını araştırıp biliçli hale gelmeliyiz. Bu seyede geleceğe daha emin adımlarla yürüyebilir, hatalarımızdan da ders çıkarma fırsatı bulabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir