Edebi türlerden hangisinin bir insanın iç dünyasını yansıtmada daha etkili olduğunu düşünüyorsunuz?

Logo

Edebî türlerden hangisinin bir insanın iç dünyasını yansıtmada daha etkili olduğunu düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi nedenleriyle paylaşınız.

 

Edebî türlerden insanın iç dünyasını yansıtmada daha etkili olduğunu düşündüğüm eserler psikolojik yönü ağır basan edebi eserlerdir. Bireyin iç dünyasını esas alan yazarlar insanın gerçekliğini farklı bir bakış açısıyla anlatarak psikoanalitik gibi bilimlerden ve görüşlerinden faydalanarak bu eserleri yazarlar. Ayrıca bu tür edebi eserler de psikolojik öğelere de sıkça yer verilir. Bireyin iç dünyasını esas alan bireysel çözümlemeler önemli yer tutmuştur. Bireyin ruh hali ve iç çatışmaları, gerçekçi psikolojik tasvirlerle açıklanmıştır.

 

Yazarlar, bireyin iç dünyasını esas alan bu eserlerde; bunalım, yabancılaşma, yalnızlık, sıkıntı, bilinçaltı, bireysel sorgulamalar, evrenin düzeni, toplumsal bunalımlar gibi konuları genellikle ele almışlardır. Olay örgüsünü bireyin ruh hali, iç çatışmaları, psikolojik betimlemeler aracılığı ile anlatarak bu konularla ilgili psikolojik tahlillerde bulunmuşlardır. Ruhun üstünlüğüne de önem vermişlerdir.

 

Kişinin iç dünyasını esas alan edebi eserlerde insana özgü gerçekçilik ön plandadır. Olaylardan ve insanlardan hareketle bireyin iç dünyasını anlatan bu eserlerde iç gözlem, psikoloji ve empati en esas kavramlardır. Okuyucu bu tarz edebi eserleri okurken kendi iç dünyasına yönelir aslında. Bu psikolojik eserler bizim de kendi kendimize bir iç gözlem yapmamızı sağlar. Kişi kendi içinde yaşadığı ya da çevresindeki aslında bir takım gerçeklikleri fark edebilir. Çünkü, okuyucunun iç dünyası anlatılan bu eserler de olay örgüsü insana özgü bir gerçeği ifade etmek üzere psikoloji biliminden yararlanılarak yazılmıştır.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER