Bir tiyatro oyunu mu yoksa sinema mı sizi daha çok etkiler?

Logo

Bir tiyatro oyunu mu yoksa sinema mı sizi daha çok etkiler? Düşüncelerinizi sözlü olarak ifade ediniz.

 

Hem görsel hem işitsel sanat dalları içinde olan sinema ve tiyatro oyunları, insanı insana anlatması bakımından çok önemlidir. İkisi de iyi yapıldığı takdirde çok etkileyici olmaktadır. Ancak tiyatro oyunlarının etkileyiciliği bir tık daha öndedir. Çünkü tiyatro oyunları sinema filmlerine göre daha canlı ve heyecan vericidir. Sahnede, etiyle tırnağıyla performans sergileyen oyuncular, üç boyutlu şekilleriyle karşınızdadır. Zaman zaman yapılan küçük hatalar, dil sürçmeleri bile bu derinliği arttırarak seyirciye zevk verebilmektedir.

 

Sinemada ise hataya yer yoktur. Belki de yüzlerce denemeden sonra yakalanan mükemmel kayıtlar bizlere ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra sinemada, performans sırasındaki bazı küçük hatalar bilgisayar efektleri, ışık veya ses oyunları ile kolayca düzeltilebilmektedir. Tiyatro oyununda ise hem oyuncu hem de seyirci için tek gerçek bir an vardır. O da oyunun oynandığı o andır. Hatayı geri alıp düzeltemezsiniz ya da daha iyi oyunculuk sergilemek için sahneyi tekrarlayamazsınız. O an nasıl yaşarsanız öyle oynamak durumundasınızdır.

 

Tiyatro oyuncuları bu nedenle çok daha büyük bir emek harcamaktadırlar. Hataya yer olmadığından ezberleri mükemmel olmak zorundadır. Jest ve mimiklerini kontrol etmeleri gerekir. Ve sinemanın aksine karşılarındaki seyirci de kanlı canlı olduğundan mümkün olduğunca seyirciden etkilenmemeleri lazımdır. Öte yandan bu oyuncuların zaman zaman seyirci ile göz temasında bulunması ya da seyirciye yönelik replikleri, oyunu daha etkileyici yapmaktadır. Çünkü bu şekilde seyirci pasif durumdan çıkarak kendini daha çok oyunun içinde bulacaktır.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER