Kostüm, ışık, dekor, makyaj gibi unsurların tiyatro eserinin başarı ile sahnelenmesindeki önemi

Logo

“Kostüm, ışık, dekor, makyaj…” gibi unsurların tiyatro eserinin başarı ile sahnelenmesindeki önemi ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

 

Tiyatro, birbirinden farklı oyunların oyuncular tarafından bir sahnede canlandırıldığı bir sanat dalıdır. Sahnesi, sahne arkası ve seyirciler için oturma alanlarının bulunduğu bölümleri bulunmaktadır. Tiyatro oyunu, seyirci ile birebir ilişki içinde olduğundan diğer sanat dallarına göre daha zordur. Zira seyircilerin hareketlerinden, çıkardıkları seslerden etkilenmeyerek oyuna devam etmeleri gerekmektedir.

 

Tiyatroyu tiyatro yapan oyunun bütününe yansıyan havadır. Oyunculuklardan sahnenin düzenlenmesine kadar pek çok unsur da bu havayı desteklemektedir. Tiyatro eserinin başarısı da; kostüm, makyaj, ışık ve dekorun birbirleriyle uyum içerisinde seyretmesiyle doğru orantılıdır. Eserde anlatılmak istenen duygunun ya da fikrin seyirciye daha iyi geçebilmesi için ortamın yaşatılması lazımdır.

 

Seyircinin sahnede oynanan oyunla kendini bağdaştırması, empati kurması tiyatro eserinde esastır. Kendisini oyuna kaptırabilmesi, kendini anlatılan hikayenin içinde bulabilmesi için de kostüm, dekor ve diğer unsurların birbirlerine uyacak şekilde kullanılması büyük önem taşımaktadır. Zira bu unsurların toplamı sayesinde sahnede gerçeklik olgusu yaratılmakta ve oyuncu ile seyirci arasında bağ oluşturulmaktadır.

 

Oyun metninde yazılanların inandırıcı ve gerçekçi olabilmesi için bu unsurlara ihtiyaç duyulmaktadır. Oyun metni ve tüm bu unsurlar ne kadar çok birlik ve bütünlük içinde olursa tiyatro oyununun başarısı da o ölçüde artacaktır. Kullanılan bu gereçler olabildiğince gerçeğe uygun ve kendi doğallığında olmalıdır. Görsel ve işitsel etkenler bu bağlamda iyi değerlendirilmeli ve öncesinde gerekli kontroller yapılmalıdır. Çünkü iyi bir tiyatro eserini tüm bunlar oluşturmaktadır.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER