Bireylerin ilgilerini, ihtiyaçlarını ve yeteneklerini bilmeleri gerekli midir?

Bireylerin ilgilerini, ihtiyaçlarını ve yeteneklerini bilmeleri gerekli midir? Neden?

 

Her bireyin fiziksel özellikleri gibi bilgi, beceri, ilgi alanları ve yetenekleri de farklıdır. Bu nedenle herkes neye kabiliyeti var veya neyle uğraşırsa daha çok mutlu olacak bunu bilmesi gerekir. Ancak bu şeklide geleceğe dair planlar yapabilir ve önüne hedefler koyabilir. Kişiler önce neye ilgi duyduklarını belirlemeli ve bunun için gerekli olan tüm eğitimleri almak için çaba göstermelidir.

Eğer yeteneğini bilirsen kendini geliştirmek için seçeceğin yardımcı kursları daha kolay belirleyebilirsin. Bu şekilde mutlu olabileceğin çeşitli kulüplere başvuruda bulunabilir ve böylece arkadaş çevreni de geliştirebilirsin.

 

Bireyler ancak bu şekilde mutlu ve huzurlu bir hayat sürebilirler. Aksi halde kendini, yeteneğini ve ihtiyaçlarını bilmeden yol almak hem mutsuzluk hem de başarısızlık getirecektir. Bu durumda hayat sıkıcı ve monoton geçtiği gibi kişilerin mutsuz bir hayat sürmelerine de neden olacaktır.

Örneğin; kişi kendine bir hedef yol haritası belirleyip şöyle demelidir: “Ben ileride okuyacağım ve doktor olacağım. Aynı zamanda çok güzel resim yapıyorum ve kendimi bu alanda da geliştirmem gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir