Bitkiler Bizim İçin Neden Önemlidir?

Bitkiler Bizim İçin Neden Önemlidir?

Bitkiler hem insanlara hem de hayvanlara sayısız faydalar sağlamaktadır. Hatta doğanın düzenli bir şekilde işlemesi bile bitkiler bağlıdır diyebilirim. Doğadaki her canlı belli bir amaç uğruna yaratılmış ve her canlının kendine özgü bir görevi vardır.

Bu nedenle bitkiler, doğanın en önemli ve en gerekli canlılarıdır. İnsanlara çok büyük faydalar sağlamaktadır. En önemlisi doğayı temizlemesi ve toprağı koruması özelliğidir. Neredeyse bütün besin maddeleri bitkilerden elde edilmektedir. İnsanlar için büyük önemi vardır. Ayrıca hayvanların beslenmesine yaradığı için, hayvanların etinden ve sütünden faydalanmaya imkân sağlar.

 

Günümüzde yapılan bütün kimyasal ilaçlar da hep bitkilerden elde edilmektedir. Hatta bazı bitkiler tek başlarına bile doğrudan kullanıldıklarında birer şifa deposu olur. Bununla birlikte bazı bitkilerden boya yapımında da kullanılmaktadır. Kullanılan renklendiricilerin büyük bir kısmı yine bitkiler sayesindedir. Kozmetik alanından da bitkilerden faydalanılır. Özellikle parfümleri kokuları doğadaki o güzel çiçeklerden elde edilmektedir. Ayrıca büyük bir şifa kaynağı olan balı üreten arılar doğadaki farlı birçok bitkiye konarak onlardan aldığı özlerle balı oluşturmaktadırlar.

 

Bitkiler aynı zamanda bazı hayvanların beslenmesini sağlayarak besin zincirinin korunması ve türlerin yok olmamasını sağlar. İnsanların enerji kaynağı bitkilerdir. Ağaçlar kâğıt yapımında kullanılır ve kâğıt insanlara çok yarar sağlamaktadır. Çeşitli ağaçlar mobilya ve dekorasyon için kullanılarak değerlendirilmektedir. Bize büyük faydalar sağlayan doğadaki bitkileri korumalı ve nesillerini devam ettirmeleri için yardımcı olmalıyız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER