Evde Yangın Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Evde Yangın Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Evde yangın çıkması hiçbirimizin istemeyeceği bir durumdur. Bu nedenle evimizde yangının çıkmasını önleyecek bazı tedbirler almalıyız. Böylece kazalar sonucu çıkacak yangınların önüne geçebiliriz. Ancak yine de evimizde bir yangınla karşılaşırsak yapabileceğimiz ve dikkat edeceğimiz bazı noktalar vardır. Bunlar;

 

  • Öncelikle aile büyüklerinde yardım istemeliyiz eğer evde yalnızsak komşularımıza haber verebiliriz.
  • Yangın esnasında, evin içinde bulunuyorsak, tıpkı diğer felaketlerde olduğu gibi panikten olabildiğince uzak durmalıyız. Binalarda bulunan yangın düğmesi ulaşılabilecek bir yerde ise hemen basılmalı, durum kontrol altına alınmalıdır.
  • En uygun fırsatta 110 itfaiye aranmalı ve sakin bir şekilde adres ve yangın konusunda bilgi verilmelidir. Kapıdan çıkma imkânı yok ise, panik ile pencereden atlanılmamalı, yardımın gelmesi beklenmelidir. Yangın esnasında, kaçış yolları kapalı ise, yangının olmadığı bir odaya geçilmeli ve kapı kapatılmalıdır.
  • Islak battaniye ile de dumanların odaya gelmesi engellenmelidir. İtfaiye gelene kadar güvenli olduğuna emin olunan yerde yardım beklenmeli ve uzman ekiplerle beraber çıkılmalıdır. En önemlisi yangın için gerekli tedbirleri almaktır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER