Bitkilerden elde ettiğimiz faydaları aşağıya yazınız.

Bitkilerin Faydaları Nelerdir? Açıklayınız.

Bitkiler insanlar için çok önemlidir. Çok eski zamanlardan beri, insanlar ilaç yapmak ve sağlığını korumak için bitkileri kullanmaktadır. Besin kaynağı olarak kullandığımız meyveler ve sebzeler de birer bitkidir.

 

Otçul hayvanlar da yaşamlarını sürdürmek için bitkilerle beslenmektedir. Bitkiler bize, yemek malzemesi yapımında, ilaç yapımında, oksijen üretiminde, çeşitli hastalıkların tedavisinde büyük fayda sağlamaktadır. Bitkiler, doğada korunmasız halde olduğu için, bitkileri korumalı ve yetişmeleri için çaba göstermeliyiz.

 

Ayrıca bitkiler toprağın aşınması olan erozyonu engeller. Nefes aldığımız havanın temizlenmesini sağlar. Kurumuş bitkiler ise yakıt olarak kullanılmaktadır. Vücudumuz için gerekli olan proteinleri bitkilerden karşılayarak kemik sağlığı için bitkileri tüketmekteyiz. Bunların dışında kozmetik alanda da bitkilerden faydalanılmaktadır. Örneğin, şampuan, krem, sabun, parfüm ve benzeri maddelerin yapımında da bitkiler kullanılmaktadır.

 

Ayrıca kumaş boyası, gıda boyası vb. boyar maddelerin birçoğu da bitkilerden elde edilmektedir. Bitkilerin sağlıktan gıdaya, kişisel bakım ürünlerinde tekstile kadar birçok faydası vardır. Örneğin pamukta bir bitkidir ve iplik olarak kullanılır daha sonra dokunarak kumaşa dönüştürülür. Böylece hem giysi ihtiyacımızı karşılamış oluruz hem de koltuk vb. mobilyalarımızda kullanabiliriz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER