Deprem Anında Nasıl Davranmalıyız?

Deprem Anında Nasıl Davranmalıyız?

Depremler en korktuğumuz doğal afetlerin başında gelir. Bu nedenle deprem anında neler yapacağımızı önceden bilmek bizi oldukça rahatlatacaktır ve bu durumu panik yapmadan atlatmamızı sağlayacaktır. Depremde neler yapacağımız konusunda okulumuzda zaman zaman deprem tatbikatları yapılmaktadır. Bu tatbikatları dikkatli izlemeli ve neler yapabileceğimiz hakkında tüm bilgileri öğrenmeye çalışmalıyız.

 

Deprem sırasında can kayıplarını en aza indirmek için çok dikkatli davranmalıyız. Panik olmamalı ve gerekli talimatlara uymalıyız. Deprem sırasında kesinlik asansöre binmemeliyiz, merdivenleri kullanmalıyız.

 

Depremden korunmak ve zarar görmemek için, çök kapan tutun tekniğini öğrenmeliyiz. Güvenli bir yer bulup dizlerin üstüne çökmeli, başımıza bir nesne isabet etmemesi için ellerimizi başımıza koyarak kapanmalı ve düşmemek için sağlam bir yere tutunmalıyız. Deprem esnasında kesinlikle sabit olmayan eşyalardan uzak durmalısınız. Panik yaparak canınızı tehlikeye atabilirsiniz.

 

Göçük altında kalma ihtimaline karşı kendinize içinde gerekli malzemeler bulunan bir ilk yardım çantası oluşturabilirsiniz. Panik anının geçmesinden sonra acil toplanma alanlarına giderek kendinizi garanti altına almalısınız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER