Biyoçeşitliliğin Korunması Adına Bireylere Düşen Sorumluluklar Nelerdir?

Biyoçeşitliliğin Korunması Adına Bireylere Düşen Sorumluluklar Nelerdir?

 

Yaşam alanlarının kısıtlanmaması ve insan doğasına uygun yaşamın devam etmesi için biyoçeşitlilik korunmalıdır. Biyoçeşitliliği koruma yolları arasında nesli tükenmekte olan canlıların öncelikle koruma altına alınması adına tabiat parkları, doğal yaşam alanları oluşturulmalı, organik tarımın daha ön plana çıkması ve tercih edilmesi için insanların da bu konularda sık sık bilinçlendirilmesi adına seminer ve toplantılar düzenlenmelidir.

Doğal yaşam alanlarının insan eli ile tahrip edilmesi, her türlü avcılığın kontrolsüz ve aşırı şekilde yapılması engellenmelidir. Kanalizasyon atıkları da kontrol edilmeli ve yer altı sularına sızması engel olunmalıdır. Yenilebilir enerji kaynakları ön plana çıkartılarak, insanların nüfus artış hızı da bir şekilde kontrol altına alınmalıdır. Biyoçeşitliliği koruma yolları arasında çöplerin kendi içlerinde kategorilere ayrıştırılması ve geri dönüşüm şeklinde yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.

Tüm bunlarla beraber doğal çevrenin korunması için de yapılabilecek ve insanlara düşen görevler vardır. Biyoçeşitliliği koruma yolları arasında çevreye karşı duyarlı olmak, çevreye gelecek her türlü zarar karşısında hızlı ve seri olarak tepki vermek, kendimizi bu tür hatalardan uzak tutarken, diğer insanların da çevreyi kirletmelerine engel olacak sivil toplum örgütleri ve gruplar oluşturarak yasal baskı unsurları meydana getirmek olacaktır.

Doğal kaynakların korunması ve bilinçli şekilde tüketilmesi de alınacak önemli önlemler arasındadır. Çöplerin ayrıştırılarak çöp kutularına atılması ve geri dönüşüme olanak sağlanması önemli etkinliklerden biri olacaktır. Havayı, suyu ve toprağı iyi koruyarak geleceğimizi oluşturabiliriz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER