Bu yöntemi (Ockham’ın Usturası) kullanmak günlük hayatta neler kazandırır?

Ockham’ın usturası yöntemi bilindiği gibi iki denk görüş arasında en basit ve sade anlatımı tercih ederek doğruya daha çabuk ulaşmaktır. Bu yöntem felsefeden ekonomiye birçok alanda kullanılarak denenmiş yöntemlerin başında gelir.

 

Bilimsel araştırmalarda yapılacak açıklamaların daha kolay anlaşılması ve doğru bilgiye daha çabuk ulaşılabileceği için 14. Yüzyılda Ockhamlı William tarafından geliştirilmiş bu yöntemi günlük hayatımızda kullanmamız mümkündür.

 

Bu yönteme baktığımızda en asit ve en yalın şekilde bilgiye ulaşmak mümkünse demek ki hayatımızın birçok alanında kullanılabilir ve birçok bilgiyi daha kolay olarak algılayabiliriz.

Buna çok güncel bir örnek verecek olursak: Özellikle ülkemizdeki öğrencilerin birçoğu matematik dersini sevmez ve çok zor bir ders olarak adlandırır.

 

Bir matematik problemini çözmek onlar için büyük bir sıkıntı verdiği için bu dersteki başarıları da oldukça düşüktür. Ancak çözmek istediğiniz matematik probleminin birden fazla çözüm aşamaları vardır. Bu aşamaları biraz dikkatli incelediğinizde en sade ve en basit çözüm yolunu deneyebilir ve çok zor dediğiniz soruyu çözebilirsiniz.

 

Bu konuya dair başka bir örnek daha verecek olursak; Diyelim ki bir yere gitmek istiyorsunuz ve önünüzde iki yol seçeneği var. Bu seçeneklerden en kestirme ve en kısa yolu tercih ederek istediğiniz yere daha çabuk ulaşmanız mümkün.

 

Burada konun daha iyi anlatılması için basit örneklerden yola çıkarak konuyu anlatmaya çalıştık. Ancak bilimsel araştırmalar içinde bu ve buna benzer yollar izlenerek birçok bilgiye daha çabuk ulaşmakta mümkündür.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER