Her dine ait ahlak kuralları sistematiği olmasına karşın her ahlak sistemi dine ihtiyaç duymaz sözünü açıklayınız.

 “Her dine ait ahlak kuralları sistematiği olmasına karşın her ahlak sistemi dine ihtiyaç duymaz.” sözünü açıklayınız.

 

Her dine ait bazı ahlak kuralları vardır ve bu kurallar birçok dinde ortak bir yargıda birleşir. Örneğin yalan söylemek, hırsızlık yapmak, adam öldürmek, kişilerin can ve mallarına zara vermek gibi birçok hareket hem ahlaki hem de kanuni olarak yasaklanmıştır. Hatta bu tür davranışlar diğer tüm inanç sistemlerinde da ahlaki olarak bulunmaz ve sakınılması gereken hareketler olarak belirlenmiştir.

 

Tüm kutsal kitaplarda yapılan iyi hareketlerin dünya ve ahirette ödüllendirileceği, kötü hareketlerin ise cezalandırılacağı bildirilmiştir. Gülümsemenin bile sadaka olarak kabul edildiği İslamiyet ahlak kuralları açısından en hassas görüşleri olan bir dindir.

 

Ancak şöyle düşünecek olursak, evet bazı ahlak kuralları dini kaynaklarda yer alır ama dini kaynaklarda yer almayan ahlak kuralları geçersiz midir? Burada vereceğimiz cevap tabi ki hayrı olacaktır. Çünkü insanlığın yararına ve iyiliğine yapılan her şey dinsel kaynaklı olmasa bile güzel görülmüş ve genel anlamda kabul edilmiştir. Dolayısıyla genel ahlak sistemi içinde yer alan tüm hareket, söz ve fiiller dine ait ahlak kuralları sistematiğinde yer almasa bile insanlık tarihi açısından bakıldığında geçerlidir diyebiliriz. Burada önemli olan kabul edilen ahlak kurallarının dini yaşayışlarla ters düşmemesi ve insanların yararına olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir