Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmak İçin El Hijyeninin Önemini Açıklayınız

Logo

Bulaşıcı hastalıklar günümüzde yaygın şekilde görünmektedir. Bunun en büyük nedeni insanların kendi öz hijyenlerine dikkat etmemesinden kaynaklanır. Hijyen eksikliği de her türlü hastalığı beraberinde getirir. Sağlığın korunması ve hastalıkların azaltılması için mutlaka bu hususa dikkat edilmelidir.

Eller vücudun en fazla mikrop barındıran yeridir. Çünkü farkında olmadan gün içerisinde birçok yere el ile temas edilir. Elin temas ettiği her yerde sayısız mikrop bulunur. Hem bu yüzeylerin temizlenmesi hem de ellerin sıklıkla yıkanması durumunda bulaşma riski düşürülür.

Her hastalığının bulaşma şekli farklıdır. Kimisi temas yoluyla, kimisi damlacık (nefes) yoluyla kimisi de kan ve vücut sıvılarından bulaşır. İşte bundan dolayı öncelikle elinizde açık bir yara varsa elle yıkandıktan sonra güzelce sarılıp kapatılması gerekmektedir. Eldeki açık yaranın herhangi bir enfekte mikroorganizma ile karşılaşması burada bir enfeksiyona sebep olacaktır. Bu sürecin tedavisi de uzun ve zahmetli bir hal almaktadır.

Temas ile bulaşan tüm hastalıklar, doğru el yıkanması ile uzaklaştırılmaktadır. Bu hastalığa yakalanma riskini düşüren en önemli ayrıntı sabundur. Eller her defasında sabun ve su ile yıkanarak bilekleri de kapsayacak şekilde yapılmalıdır. Yirmi saniyeden uzun süren el yıkaması, birçok mikroorganizmanın elden uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdeki insanların iyiliği için ellerinizi sıklıkla yıkamanız gerekmektedir. Bu sayede hem kendinizi korumuş olur hem de başka insanlara hastalık bulaştırma riskiniz düşer.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER