Sağlıklı Yaşam İçin Hijyenin Önemini Vurgulayınız

Logo

İnsan sağlığı oldukça hassas bir çizgidir. Sağlık bozulursa hasta olursunuz. Yaşam kaliteniz düşer ve sosyal anlamda eksik hissedersiniz. Sağlığın korunması da bu yüzden oldukça önemlidir. Sağlıklı insan, yaşamının değerini bilerek hareket eder ve çevresine de bu durumunu yansıtır. Hastalığın engellenmesi için ve bireyin tam olarak sağlıklı olabilmesi için, bütün olarak iyilik içerisinde olması gerekir.

Birçok hastalığın bilinen kaynağı mikroorganizmalardır. Bu küçük gözle görülmeyen canlılar, bizleri hasta etmek için yeterli bir durumdur. Çok basit hastalıklara sebep olabildiği gibi, ciddi sağlık problemlerine de neden olmaktadır. Sağlığın iyileştirilmesi için de temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Her şeyin başı hijyendir. Gün içerisinde tuvalete girip çıkıyoruz ve bireysel olmayan bu alanlarda hijyene dikkat etmek, sağlık açısından fayda sağlamaktadır. Bu yüzden ellerin güzelce yıkanması ve yıkandıktan sonra herhangi bir alana temas etmemesi oldukça önemlidir.

Nefes aldığımız hava içerisinde bile, bu tür mikroorganizmalara rastlamamız mümkündür. Ancak bazıları bizi hasta edebilirken bazılarının bize etkisi olmaz. Ellerimizin hijyeni de bu bakımdan önemli olmaktadır. Çünkü eller birçok insanın kullandığı ortak alanlara temas ederek, farkında olmadan yemek yerken vücudumuz tarafından alınmaktadır. Bu da bizim kolayca hasta olmamızı sağlayacaktır.

Sadece el hijyeni değil aynı zamanda kişisel öz bakımların tamamına dikkat edilmelidir. Çünkü kişisel bakımlarda yapılan eksiklikler, deri hastalıkları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir çevre ve yaşantıdan geçer. Bu yüzden hijyen kurallarını unutmadan hayatımıza devam etmemiz gerekir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER