Ergenlik Döneminde Fiziksel, Duygusal ve Sosyal Değişimler Neler Olabilir? Tartışınız

Ergenlik dönemi ya da buluğ çağı olarak adlandırılan bu süreç her bireyde farklı şekilde gözlenmektedir. Yetişkinliğe giriş aşaması olarak adlandırılır ve kişilerin temel ihtiyaçlarının ve isteklerinin değiştiği bir dönemdir. Anne ve babaya büyük yükümlülükler düşer ve genel olarak sabırlı, alttan alınması gereken bir süreç olarak bilinir.

Bu dönem erkek ve kadın olarak farklılık göstermektedir. Artık kimlikler oturmaya başlar ve bu sürecin karmaşasına ayak uydurur. Hormon farklılıklarının olmasından dolayı, ergenlik dönemi erkek ve kadında aynı gözlenmez. Erkekler biraz daha şeffaftır. Ancak kadınlar bir sır saklıyormuş gibi hareket ederler.

Erkeklerde ergenlik dönemi agresif, hırçın ve kavga dolu bir süreci beraberinde getirir. Herkesle tartışma içine girmesi özellikle de evde düzeninin değiştiğini düşünmesiyle belirginlik gösterir. Kadınlar ise daha içine kapanık ve saklı şekilde yaşar. Hiçbir şeyden memnun olmaz ve bu memnuniyetsiz durumu farklı şekilde dile getirmeye çalışır. Gerginlik halinde devam eden bu süreçte ağlama krizleri de yaşanmaktadır.

Bu dönemde anne ve babaya oldukça büyük bir sorumluluk düşer. Çünkü çocuklarınızla en fazla ilgilenmeniz gereken süreç budur. Kendisine ve çevresine en az zararla bu dönemi atlatması oldukça önemlidir. Gerektiği durumlarda psikoloji uzmanına danışmalı ve ergenlik sürecinde nasıl bir yaklaşım ve tutum gösterilmesi gerektiği hakkında bilgi verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir