Bulunduğunuz Yerin Dünya Üzerinde Tam Olarak Nerede Olduğunu Nasıl Tarif Edersiniz?

Coğrafya bilim dalı birçok konu üzerinde ilgilenmektedir. Ortaöğretim kapsamında da okutulan Coğrafya dersi içerisinde öğrencilere farklı ve ilgi çekici konular sunulmaktadır. Öğrencilere öğretilen konulardan bir tanesi de konum ve yaşadığınız yer arasındaki ilişki noktasıdır. Konum nasıl tarif edilir diye öğrencilerin öğrenmesi sağlanırken diğer yandan da öğrencilerin Dünya üzerinde hangi noktada bulunduğunu ifade etmesi açısından bilgi verimi verilmiş olur.

 

Dünya Üzerindeki Konum Nasıl Tarif Edilir?

Konumun nasıl tarif edilmesi gerektiğine bakmadan önce konumun kelime anlamının üzerinden geçelim. Konum TDK sözlüğündeki anlamı ve Coğrafyacıların sunduğu tanımların ortak çalışması çerçevesinde bulunulan yer olarak ifade edilebilir. Bir yerin, bir kişinin, bir ailenin, bir yapının Dünya üzerindeki yerini tarif etmeye de konum tarifi adı verilmektedir. Peki, konum nasıl tarif edilir ya da konum tarifi esnasında dikkat edilecek noktalar var mıdır?

  • Konum tarifi yapılırken Matematiksel ya da Coğrafi konum tekniklerinden biri tercih edilir.
  • Matematiksel konumda bulunulan ya da tarif edilecek olan yerin enlem ve boylam dereceleri verilmektedir. Paralel ve meridyenler açısından kaçıncı paralelde, kaçıncı meridyende bulunduğu ifade edilerek Matematiksel bir konum verimi sağlanmış olur.
  • Ancak günümüzde özellikle halkın içerisinde konum tarifi yapılırken Matematiksel konumu kullanmayarak Coğrafi konumu tercih ederiz.
  • Coğrafi konum içerisinde mahalle, sokak, cadde, bölge, site ya da apartman ismi, daire numarası, il, köy ve ilçe gibi bilgilere yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir