Çanakkale Savaşında sizin de yapabileceğinizi düşündüğünüz yardım çalışmaları neler olabilirdi?

O dönemde yaşamış olsaydınız Çanakkale Savaşında sizin de yapabileceğinizi düşündüğünüz yardım çalışmaları neler olabilirdi?

 

Bizler içimizden o dönemde yaşamayı çok istemiş elimizden bir şeyler gelirdi de bizde bir şeyler yapardık diye çok düşünmüşüzdür. Öğrendiklerimiz bizi derinden yaralıyor çünkü. Üzülüyoruz. Bizim insanımız vatanını bayrağını milletini ve devletini korumak için bu uğurda canını hiçe sayarken evde oturmayacaktık herhalde. Bizde yaşasaydık o dönemde nasıl bir mesleki beceriye sahipsek ya onu yapacaktık orduda ya da gidip cephede düşmanla savaşacaktık.

 

Tabi günümüz imkanları ile bunu değerlendirmek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama benim kendi adıma yapabileceğim en iyi şey savaşmak olacaktı. Yardım etmeyi değil savaşmayı tercih ederdim. Yaşımın bir öneminin olduğunu düşünmüyorum. O dönemde de yaşasak yaşımın bir önemi olmazdı benim için. Neden olsun ki ? Özgürce yaşayamayıp tutsak yaşamaktansa ölmeyi yeğlerdim. Bu topraklar üzerinde özgürce yaptığım doğruları demiyorum özgürce yaptığım yanlışları bile yaparken kendi toprağımda yapıyorum. Yabancıların işgal işgal ettiği tutsak yaşayışta yanlış yapmak bile zor gelir insana. Bizler bu nedenle atalarımıza her daim minnet duymalı dua etmeliyiz. Onların kendilerini düşünmeden ailelerini düşünmeden verdiği bu mücadele sonrasında bu kadar özgür kalabildik. Ben inanıyorum ki sadece ben değil tüm arkadaşlarım sadece yardım anlamında değil tüm koşullarda böyle bir savaşa koşa koşa giderdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir