Çocuklarda Solunum Yolu Tıkanıklığında, Bilincin Yerinde Olması Durumunda Uygulanan İlk Yardım Basamaklarını Sıralayınız.

Logo

Çocuklar, oral dönem adı verilen bir süreç geçirmektedir. Bu süreçte tüm fark ettikleri ve keşfetmek istedikleri cisimleri ağzına alarak ısırmaya ya da yutmaya çalışır. Çocukların bu süreçleri okul çağına kadar devam etmektedir. Ebeveynlerin de bu zaman aralığında dikkat etmesi gerekir.

Çocukların ağzına aldıkları şeyleri yutmaya çalışmasından dolayı meydana gelen problemler, solunum yolunda tıkanıklığa neden olmaktadır. Bu tıkanmalar tam ve yarım tıkanıklık olarak ayrılır. Yarım tıkanıklıkta ses çıkarmaya çalışır ve inlemeler gerçekleşir. Çocukta renk değişimi gözlenir. Eller ve ayaklar çırpıştırılır. Ancak bilincin yerinde olmaması durumu tam tıkanıklıkta gerçekleşir. Artık nefes alınması durur ve hareketsiz bir şekilde çocuk bulunur.

Bilinç kontrolü yapıldığında bilincin gitmiş olması, solunum kontrolü yapılması gerekir. Nefes almıyor ancak kalp atışı mevcut ise 2 yaş altı çocuklarda ayaklardan aşağı doğru sallanarak iki kürek kemiği arasına vuru yapılır. Bu yer çekiminin etkisiyle nefes almayı engelleyen yapının çıkarılmasını sağlar. Eğer 2 yaşından büyük ise bu durumda diz üzerine yatırılır ve bu durumda kürek kemiklerinin arasına vurularak manevra yapılır.

Çocuklarda yabancı cisimden kaynaklı bir tıkanıklık meydana geldiğinde ne olduğunu bilseniz dahi onu amaya çalışmamalısınız. Çünkü bu durum kısmi tıkanıklığı tam tıkanıklık haline getirir ve çocuğun nefes almasını tamamen engeller.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER