Zihinsel, Duygusal ve Sosyal Sağlık Hakkında Çeşitli Kaynaklardan Bilgi Edininiz Öğrendiğiniz Bilgileri Sınıf Arkadaşlarınıza Anlatınız.

İnsanların sağlıklı olarak sınıflandırılması için ruhen, bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olması gerekmektedir. Bu durumun en güzel örneği de mutlu insanın kolaylıkla hastalığa yakalanmaması verilir. Patolojik bir hastalık yaşansa dahi, kişi kendini iyi hissediyorsa, bu durum çokta ciddi olarak düşünmez. Kendini sürekli psikolojik anlamda destekler ve hastalığı moral ile yener.

İşte böyle bilinen ve iyi düşün iyi olsun sözünde de bahsedilen durum budur. İyilik kişinin kendini iyi hissetmesi için gerekli bir durumdur. Hastalığın en büyük etkeni %50 oranında strestir. Bu oran oldukça büyüktür. Stresin yönetimi de direk olarak psikoloji ile alakalıdır. Zihninizi dinleyebiliyorsanız eğer, hastalığa ya da probleme bakış açınız değişir. Zor bir durumla mücadele etmekte zorlanmaz ve bu durumun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Duygusal yönden sağlıklı olmakta, günümüzde oldukça gerekli bir durumdur. Duygu durumunu kontrol edebilmek kişiye verilen en büyük nimetlerden biridir. Diğer durum da kişi kendi hislerine ya da duygularına yenik düşüyorsa çok çabuk pes edebilir ve memnuniyetsiz şekilde yaşamına devam edebilir. Bu yüzden zihne hükmetmek oldukça önemlidir ve sizi sağlıklı yapacak yegâne şeydir.

İnsan sağlığına dikkat edilmesi, insanın kendini iyi hissetmesinden geçmektedir. Kanser gibi tehlikeli bir hastalığa yakalansanız dahi, moral iyi kendinize destek olabilir ve bağışıklık sisteminizi bu ölçüde kuvvetlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir