Cuma gününü bir Müslüman için diğer günlerden önemli kılan hususlar sizce nelerdir?

Cuma Gününü Bir Müslüman İçin Diğer Günlerden Önemli Kılan Hususlar

 

Cuma gününün önemi önemli kaynaklarda belirtilmiştir. Mümkünse cuma gününün dünya işlerinden uzak, ibadetle geçirilmesi iyi olarak görülmektedir. Aynı zamanda müslümanların cuma namazı vaktinde alışveriş yapması islam dinine göre hoş karşılanmayan bir durumdur. Yine cuma günü öğlen namazının cemaatle kılınması gerektiği ve sevabı hakkında önemli açıklamalar bulunmaktadır. Peki cuma günü neden müslümanların bayramı olarak nitelendirilmektedir.

 

  • Cuma günü müslümanların bayramıdır. Çünkü Allah Adem (as) o gün yaratmıştır. Yine Adem (as) cuma günü cennete yerleştirilmiş ve cuma günü cennetten çıkarılmıştır.

 

Bu da gösteriyor ki insanlığın yeryüzünde yaratıldığı günden beri cuma günü önemli bir gündür. Bu nedenle cuma günü kılınan namaz, okunan kur’an ve edilen dua daha hayırlı olarak kabul edilmektedir. Kadınların evde kendi mescidinde cumayı dolu dolu geçirmesi önerilirken, erkeklerin cemaatle birlikte namaz kılıp dua etmeleri önerilmektedir.

 

Cuma günü yapılması güzel görülen kişisel temizlikler; boy abdesti almak, tırnak kesmek, diş fırçalamak, güzel ve temiz elbiseler giymek, güzel kokular sürünmektir.

 

Cuma günü önemi ” Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.” (cuma suresi -9) ayeti ile belirtilmektedir.

 

Yine cuma gününün önemi ” Allah indinde günlerin seyyidi Cumadır. O, kurban ve Razaman bayramı gününden de kıymetlidir.” (Buhari) Hadisi ile bildirilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER