Hz. Peygamberin İbadet Hayatından Çıkarılabilecek İlkeler

Hz. Peygamberin İbadet Hayatından Çıkarılabilecek İlkeleri Örnekler İle Açıklayınız

Allah’ın emir ve yasaklarını kullarına ileten peygamberimiz ibadetleri ile kullara örnek olarak öncülük etmiştir. Hz. Peygamber ibadetlerinde Allah’a kulluk etme bilincinin hep diri tutulması gerektiğine önem vermiştir. Kulların iman, ibadet ve güzel molan davranışları ile desteklemesi halinde kulluk bilincinin hep ayakta kalacağını belirtmiştir.

 

Kulların en sevileni olan peygamber efendimiz ömrü vefa ettiği sürede hiçbir ibadetine ara vermeden devam etmiştir. Biz aciz kullara da peygamberimizin ibadeti konusunda hassasiyeti örnek olmalıdır. İbadetlerini yerine getiren her kul elinden geldiğince ibadetlerine ara vermeden devam etmeye özen göstermelidir.

 

Hz. Peygamber Kolalık Tavsiye Etmektedir

İbadetler konusunda dünya üzerinde var olmuş en hassas kişi olan peygamberimiz ümmetine ibadetleri konusunda kolaylıklar sağlayacak tavsiyelerde bulunmuştur. Bu neden ile ibadetlerini gerçekleştirmeye gayret eden kulların ağır yükler altına girmeden emredilen şekilde ibadet etmelerini önermektedir.

 

Efendimiz namazını huşu içinde kılmayı, oruç tutarken günahtan korunmayı ve ezanla birlikte beklenmeden orucun açılmasını, malın fazla olan kısmını paylaşmak, zekâtların düzenli verilmesi gibi konularda da kullara öncülük edecek davranışlar sergilemiştir. Kullar olarak efendimizin bu önerilerini dikkate alarak hayatınıza uyguladığımızda Allah tarafından çok daha fazla sevilen bir kul olabilirsiniz.

 

Müslümanların ibadetleri ile Allah rızası kazandığını aklından çıkarmaması gerekmektedir. İbadetlere çok güvenmekte bir hatadır, yaptığı ibadeti az bulup ümitsizlik yaşamakta bir hatadır. Bu neden ile kullar yaptığı ibadet ile rehavete kapılmadan emredilen kadar ibadetlerini yerine getirmelidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER