Çürükler niçin dişlerin öğütücü yüzeylerinde daha çok bulunmaktadır?

Dişçiler, dişlerin ön ya da arkalarından çok öğütücü yüzeylerinde daha fazla çürük olduğunu gözlemlemişlerdir. Çürükler niçin dişlerin öğütücü yüzeylerinde daha çok bulunmaktadır?

 

Ağız ve diş yapısını ele aldığımız da dişlerin yapı ve görevleri ile ele almalıyız. Ön ve arka dişlerden ziyade önde bulunan dişlerin yapısı ve görevi önemlidir. Dişlerin yüzeyleri de çürüklerin oluştuğu yerler arasındadırlar. Dişlerin ön yüzeyine yemek çok temas etmemesine rağmen dişlerin arka yüzeyi daha çok yemekle temas etmektedir. Çürüklerin oluşumu dişler arasında kalan yemek artıklarından dolayı meydana gelir. Yemek artıklarının dişler arasında kalmasından çoğalan bakteriler ağızda daha fazla yer kaplamaya başlayacaktır. Bu çürükler genellikle çukurlu girintili, öğütücü görev yapan dişlerde meydana gelmektedir. Buna sebep olarak kesici ve azı dişlerin yapısının öğütücü dişlerden farklı olduğunu gösterebiliriz. Kesici ve azı dişleri ön ve arka taraflarının temizliği daha kolay ve ulaşılabilirken, diğer dişlerin örneğin öğütücü dişlerin temizlenmesi daha zordur.

 

Aynı zamanda yemeklerin kesici ve azı dişler ile temas süresi öğütücü dişlere göre daha azdır. Öğütücü dişler yediğiniz bir besini öğütmek için çok fazla kullanılırken bir besini kesici dişler ile ısırma daha az yapılan bir çiğneme işlemidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER