Küçük çocuklar ve yaşlı insanların gribe karşı aşılanmaları önerisi için neden yazınız.

Özellikle küçük çocuklar ve yaşlı insanların gribe karşı aşılanmaları önerilmektedir. Aşağıya bu öneri ile ilgili bir neden yazınız.

 

Her insanın bağışıklık sistemi kendine has özelliklere sahiptir. Kimisi çok çabuk hastalıklara yakalanırken bir başkası yılda bir kere hasta olabilir. Bağışık sistemi herkes için farklı olsa da belli yaş grupları ve çevreye göre değişenleri mevcuttur. Bunu açıklayacak olursak aynı kişinin çocukluk gençlik ve yaşlılık halindeki bağışıklık sistemi hemen hemen aynı etkenlere sahipken yaş aralığı ve çevre etkenleri ile hasta olmaya yatkınlıkları farklılık gösterecek. Küçük çocuk ve yaşlılar için ortak olan ise kendini dış etmenlere karşı fazlaca koruyamama durumdur. Çocuklarda bağışıklık sistemi yeni yeni oluşurken aile bakımına muhtaç şekilde tehlikeleri bilmeden sağlık problemlerinden kaçarlar. Yine de çevreyi tanımaya çalışan çocuk yetişkinlere oranla daha çabuk hasta olacaktır. Yaşlılarda ise yine bakıma ihtiyaç duyup tehlikeleri bilip bu tehlikelerden kaçacak gücün ve vücut yapısının olmaması nedeniyle hasta olmaya daha yatkın hale gelirler.

 

Çocuklarda bağışıklık sisteminin tam oluşmamasından yaşlılarda ise bağışıklık sisteminin azalmasından dolayı gribe karşı aşılanmaları önerilir. Böylece bu kişilerin vücut yapısı daha güçlü hale gelecek ve hastalıklara yakalanma oranı daha çok düşecektir. Özellikle kış aylarında gelen soğuğun etkisi ile birlikte çevrede oluşan grip salgınlarından etkilenmemek için yapılabilinmektedir. Eczanelerde bile bulunabilen bu aşılar hasta olduktan sonra yapılmaz ve tedavi olarak kullanılmaz. Aşı vücudun savunma mekanizmasının kuvvetlenmesine olanak sağlayan mikroplarla savaşan bir yapıdır. Hasta olmamanızı engeller.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER